Başkasının Kredi Kartı Borcunu Ödeme

Kredi Kartı Tem 14, 2022 Yorum yok

Memur kredi olarak bu yazımızda ilginç konulardan birisi olan “başkasının kredi kartı borcunu ödeyebilir miyim?” sorusuna yanıt vermeye çalışıp, “başkasının kredi kartını ödeme” konusunu tarif ederek anlatacağız.

Banka kartları ve kredi kartları konusunda, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu hükümleri geçerlidir. Buna göre kanunda kart hamili tanımı yapılmış olup, kart hamili; “banka kartı veya kredi kartı hizmetlerinden yararlanan gerçek veya tüzel kişi” olarak tanımlanmıştır. Peki bu ne demektir? Kredi kartları, bireysel ve kurumsal olarak ticari kredi kartları olarak şirketler tarafından kullanılmaktadır. Kredi kartı borcu, bireysel kredi kartı ise kişiye, ticari kredi kartı ise şirkete aittir. Hesap kesim tarihine kadar meydana gelen borç tutarı kredi kartı ekstresinde veya hesap özetinde yer almaktadır. Kredi kartı ekstresinde hem toplam borç, son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarı gibi bilgiler yer almaktadır. Buna göre son ödeme tarihine kadar en az asgari ödeme tutarının kredi kartına yatırılması gerekmektedir, ödenmemesi durumunda aksi takdirde kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

Başkasının Kredi Kartı Borcunu Ödeyebilir miyim? 

Başka birisinin, bir arkadaşınızın, yakınınızın veya akrabanızın kredi kartı borcunu ödeme konusunda herhangi bir yasal problem bulunmuyor.

Başkasının Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Başka bir bankadan farklı bir bankaya ait kredi kartı borcu ödemesi, kredi kartı numarası kullanılarak yapılmaktadır. Aynı bankada kendinize ait olan kredi kartı borcunun ödemesi için kredi kartı numarasının bilinmesine gerek bulunmamaktadır. Aynı banka hesabından kredi kartı numarası bilinmeden kredi kartı borcu mobil uygulama, internet bankacılığı veya ATM’lerden kolaylıkla yapılabilmektedir. Oysa; A bankası kredi kartı borcunu, B bankasından ödemek istemeniz halinde kredi kartı numarasının bilinmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Başkasının kredi kartı borcunun ister tamamını, ister bir miktarı veya asgari ödeme tutarını ödeyebilmek için yine yukarıda izah ettiğimiz şekilde kredi kartı numarasını bilmeniz gerekmektedir. Kredi kartı numarası kredi kartının ön yüzünde 16 haneden oluşur ve gruplanmış 4’er tane sayı şeklinde yer alır.

İlginizi Çekebilir:  CVV Kodu Nedir? Kartın Neresinde Olur?

Borcunu ödemek istediğiniz kişinin 16 haneli kredi kartı numarasını kendisinden öğrenmeniz gerekmektedir. Borç ödeme aşamasında kredi kartının şifresi, son kullanma tarihi ve CVV numaralarına gerek bulunmamaktadır. Bankaların internet şubeleri veya mobil bankacılık uygulamaları üzerindeki kredi kartı borcu ödeme kısmında kendi kredi kartı borcunu ödeme ve başkasının kredi kartı borcunu ödeme şeklinde iki seçenek bulunmaktadır. Başka birisinin kredi kartı borcunu ödemek için başkasının kredi kartı borcunu ödeme seçeneği seçilmelidir. Bu seçenek seçilince ekranda istenen kredi kartı numarası, ödenecek tutar, banka gibi istenen bilgiler girilerek onaylanmalıdır. Onay aşamasından sonra yatırılan tutar ilgili bankanın kredi kartları merkezine düşecek ve banka tarafından ilgili kredi kartına yansıtılacaktır. Böylece ister yardım amaçlı ister destek olmak için yapılacak olsun, başka birisine ait kredi kartı borcu ödenmiş olacaktır. Kredi kartı borcu en az asgari ödemesi yapıldığı sürece kredi notuna olumlu olarak yansıyacaktır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir