150 Bin TL Evlilik Kredisi Başvuru

Kredi Haz 13, 2023 Yorum yok

Evlenmek isteyen gençler, 150 bin lira evlilik kredisi, 150 milyar evlilik kredisi, yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu, aile ve genç evlilik kredisi, evlilik kredisi 150 bin başvuru şartları, 2023 evlilik kredisi gibi birçok sorgulama yapmakta ve evlilik kredisi şartlarını araştırmaktadır.

Evlilik, her bölge ve yöreye göre değişen örf ve adetlere göre yapılan, gelenek ve göreneklerimizde önemli bir yer tutan, kadın ve erkek tarafından toplumun temel taşı olarak nitelendirilen aile kavramına atılan ilk adımlardan birisidir.

Hükümet, evlenmek isteyen gençlere seçim öncesi 2 yıl ödemesiz, 48 ay vadeli, faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi verileceğini açıklamıştır. Evlilik kredisi 2 yıl ödemesiz olması, 48 ay vadeli ve faizsiz olması nedeniyle evlilik arifesinde birçok aile ve gence cazip gelmektedir. Evlilik kredisinde asıl amaç gençleri evliliğe teşvik etmek ve evlenmek isteyenlere devlet tarafından destek olmaktır.

Evlilik kredisi, ev eşyası ile yatak odası, oturma odası, salon takımı, yemek takımı gibi mobilya alınması, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşya alımı, düğün salonu, düğünde takılacak altın takı alınması, damatlık, gelinlik gibi giysiler alınması gibi birçok ihtiyaçta kullanılabilecektir.

Yeni evlenecek veya evlenen gençlere ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilecek olan evlilik kredisi artan enflasyon ve fiyatlarla birlikte evlenmek için yeterli olup olmadığı tartışılmaktadır.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Neler?

150 bin TL faizsiz evlilik kredisinde yaş şartı olup olmayacağı henüz belirlenmemiştir. Evlilik kredisinin belli bir yaş altında olan gençlere ve muhtemelen ilk evlilik için kullandırılması beklenmektedir. Evlilik kredisi, 48 ay taksitli, 24 ay ödemesiz, 150 bin TL devlet destekli olarak kullandırılacak.

Evlilik kredisine başvuru yapacak olan çiftlerden, sigortalı bir işte çalışıyor olmaları, kredi notlarının belli bir seviyede olması, kara listede olmamaları, gerektiğinde kefil gösterme gibi seçeneklerde istenebilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Borçları Tek Bankada Toplama Kredisi 2022

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi başvurusu, açıklandığı üzere Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yapılabilecektir. Aile ve Gençlik Bankası’nın, devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası çatısı altında bir banka şubesi olarak değil sanal, yani dijital ortamda oluşturulması bekleniyor. Aile ve Gençlik Bankası, aile, gençler, çocukların eğitimi gibi sosyal desteklerin aktarılmasında kullanılacak. Banka devlet tarafından çeşitli kaynaklardan aktarılan fonları ve para kaynaklarını kullanacak.

Evlilik Kredisi Başvurusu Hangi Bankalara Yapılabilir?

150 bin TL evlilik kredisinin yeni kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası tarafından verilmesi ve başvuruların yeni kurularak bu bankaya yapılması bekleniyor. Devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın, kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası ile eşgüdümlü çalışması değerlendirilmektedir.

Özetle, kuruluş aşaması tamamlandıktan sonra,  150 bin TL evlilik kredisinin, faizsiz bir şekilde 2 yıl yani 24 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, Aile ve Gençlik Bankası’na çiftlerin belli başvuru kriterlerine göre yapacağı başvurular sonrasında kullandırılacağını ve evlenecek olanlara önemli bir destek olacağını söyleyebiliriz. 150 bin TL evlilik kredisi limiti ekonomik koşullara göre de arttırılabilir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir