Bankalar Konut Kredisi Vermiyor mu?

Genel Tem 17, 2022 Yorum yok

2022 yılında enflasyonun ve döviz kurlarının yüksek seyretmesi nedeniyle, arsa ve inşaat malzeme fiyatları ile işçilik maliyetlerinin artması, konut fiyatlarının ve konut kira bedellerinin anormal şekilde yükselmesine neden oldu. Müteahhitlerin kâr oranlarını arttırma isteği de işin içine girince gayrimenkul sektöründe ev fiyatları farklı bir noktaya geldi.

Özellikle büyükşehirlerde ve sonrasında Türkiye genelinde tüm illerde yüksek seviyede artan konut fiyatlarına kaçınılmaz olarak eşlik edecek şekilde konut kiraları da arttı. Artan kiralar nedeniyle evi veya konutu olmayan kişiler konut kredisi kullanarak ev almak istemektedir.  Daha çok orta ve alt gelir grubundaki kişilerin konut ihtiyaçlarını karşılama isteği paralelinde konut kredisi talepleri oluşuyor. Yüksek tutarda bir konut kirası vermek yerine vatandaşlar, varsa birikimlerini de kullanıp üzerine konut kredisi alarak konut sahibi olmak istiyor. Konut fiyatlarının daha da artacağı beklentisiyle vatandaşlar bir an önce konut satın almaya yönleniyor.

Konut kredisi kullanırken ilk etapta yüksek gibi gözüken konut kredisi taksitleri, sabit tutar olması nedeniyle, aradan geçen yıllar, enflasyonla artan fiyatlar ve gelirin-maaşın artması nedeniyle bir süre sonra daha makul ve ödenebilir düzeye geliyor. Konut değerinin de bu süreçte artması nedeniyle konut kredisiyle konut almak daha cazip hale geliyor.

Peki, Bankalar konut kredisi vermiyor mu? veya bankalar konut kredisine limit mi koydu? şeklinde soruları duyar gibiyiz. İnternette çeşitli platformlarda vatandaşlar tarafından paylaşılan “bankalar konut kredisi vermiyor”, “bankalar 150 bin TL’den fazla konut kredisi vermiyor” şeklinde serzenişlere denk gelmek mümkün. Bazı bankaların en fazla 500 bin TL’ye kadar konut kredisi taleplerini aldığı, 500 bin üzerindeki konut kredisi taleplerini dikkate almadığı şeklinde yorumlar internette yer alıyor. Bu konut kredisi tutarlarına, konut fiyatları dikkate alındığında konut alınması pek mümkün gözükmüyor, bu nedenle vatandaşlar tepki gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  Ev Alırken Çıkan Tapu Masrafları

Ekonominin gidişatındaki belirsizlikler doğrultusunda bankaların kullandırdıkları kredi faiz ve kredi tutarlarına iç dinamikleri gereğince bazı sınırlar getirmesi yaşanabilecek bir konudur. Bankalar vatandaşların kredi taleplerini değerlendirirken kendi belirdikleri kriterlere göre değerlendirebilir veya gerektiğinde bu kriterleri değiştirebilirler.

Gerek kredi puanı yüksek olan gerekse gelir seviyesi yeterli olan kişilerin başvurularına dahi ekonomik şartlar ve ekonomide yaşanan belirsizlikler nedeniyle bankaların kendilerine göre geçici olarak bu tarz önlemler alarak kredi kullandırmamaları veya düşük limitli kredi kullandırmaları yaşanabilecek bir durumdur. Bankalar bazı dönemlerde risk almak istemezler.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında vatandaşların ilgili bankalardan bilgi istemeleri veya bir süre daha beklemeleri doğru olacaktır. Farklı bankalarla görüşerek talep edilen kredi tutarını verebilecek bankalardan da konut kredisi kullanımı yapılabilir, tabi kredi faiz oranlarının uygun olması ve kredi taksitlerinin gelire göre ödenebilecek ve sizi sıkıntıya sokmayacak şekilde olması halinde.

Son günlerde gündemde olan bankaların konut kredisi vermedikleri, konut kredisine limit belirledikleri konusunda bu yazımızı hazırladık. Aşağıda yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir