Temmuz 2023 Memur Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Genel Haz 27, 2023 Yorum yok

Kamu çalışanı olan memurlar, temmuz ayında ne kadar zam alacaklarını merak etmektedir. Memur zammı twitter vb. sosyal medya ortamında yoğun bir şekilde araştırılmakta ve farklı etiketlerle zam talepleri dile getirilmektedir.

Bu yazımızda, Temmuz 2023’te gerçekleşecek olan memur maaş zammı hakkında bilgiler vereceğiz. Memur maaşları, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, 6 aylık enflasyon oranı ve toplu sözleşmede belirlenen zam oranı doğrultusunda artırılmaktadır. 2023 yılı Temmuz ayında memurlar, seçim öncesi en düşük memur maaşının 22 bin TL’ye çıkarılacağı vaadi nedeniyle yüksek beklenti içerisine girmiştir. Şimdi, 2023 Temmuz ayındaki memur maaş zammı hakkında güncel bilgilere ve tahminlere yer verelim.

Memur maaşları, Türkiye’deki ekonomik koşullar, enflasyon oranı ve kamu bütçesi gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. İki yılda bir yapılan değerlendirme süreci ile birlikte, memur sendikalarının katılımıyla toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda memur maaş zammı oranı ve memurların diğer özlük hakları belirlenmektedir. 2022 ve 2023 yıllarında öngörülemeyen yüksek enflasyon artışı nedeniyle memur maaş zammına refah payı da eklenmektedir.

En düşük kamu işçisi maaşının 22 bin TL’ye çıkarılması sonrasında birçok memur işçilerden daha az maaş alır duruma gelmiştir. Öyle ki, sorumluluğu olmayan bir temizlik işçisinin haziran ayı maaşı, müdür maaşından daha fazla hale gelmiştir. Kamudaki hiyerarşik yapıya ve alınan sorumluluğa aykırı olan bu maaş sistemi yoğun bir şekilde eleştiri almaktadır.

2023 temmuzda memurlara toplu sözleşmeden gelen yüzde 6 ve ilk altı ay enflasyonundan kaynaklanan yaklaşık yüzde 8-9’la birlikte en fazla yüzde 15 zam yapılabilecektir. Bu orana refah payı adı altında zam eklenecekse yasal düzenleme yapılması gerekmektedir.

2023 Temmuz Memur Maaş Zammı İçin Yasa Teklifi

4 Temmuz 2023 tarihinde ilk 6 aylık enflasyon oranının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından memur maaş zammına dair yasa teklifinin yine aynı gün meclis gündemine gelmesi beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İpotek Kaldırma ve Fek İşlemleri

2023 Haziran İtibarıyla En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

Memur maaşları görev yapmakta olan memurun eşinin çalışıp çalışmamasına ve çocuk sayısına göre değişmektedir. Buna göre en düşük bekar memur maaşı yaklaşık 10.500 TL, evli eşi çalışmayan ve 2 çocuğu bulunan memur maaşı ise yaklaşık 11.800 TL civarındadır. Aşağıdaki memur maaş zammı seçeneklerinde en düşük memur maaşı 11.800 TL olarak ele alınmıştır.

Temmuz 2023 memur maaş zammı için 3 seçenek öne çıkmaktadır. Gelin hep birlikte bu seçeneklere göz atalım.

1- Sadece Seyyanen Zam

Seyyanen zam, memurun maaşına ek olarak sabit bir tutar kadar gerçekleştirilen zamdır. Bu zam, genellikle belli bir dönemde veya belirli bir süre boyunca geçerlidir ve çalışanın mevcut maaşına ek olarak belirli bir tutarda artış sağlar. Seyyanen zam, çoğu kez enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde, maaşların satın alma gücünün korunması veya artırılması amacıyla kullanılır. Seyyanen zamda hiyerarşik yapılanmaya bakılmaz ve tüm memurlara aynı tutarda zam yapılır.

Temmuz 2023 memur maaş zammının tamamının seyyanen yapılması durumunda her memurun maaşının yaklaşık 10.200 TL artırılması söz konusu olacaktır. Zira yaklaşık 11.800 TL olan en düşük memur maaşı 10.200 TL seyyanen zamla 22 bin TL’ye çıkacaktır.

2- Seyyanen ve Oransal Zam

Bu seçenekte önce oransal zam sonrasında seyyanen zam birlikte yapılacaktır.

Yüzde 45 oransal bir zam ve 4.900 TL seyyanen zam yapılması seçenekler arasındadır.

Diğer bir alternatif olarak yüzde 25 zam ve 7.250 TL seyyanen zam düşünülebilir. Her iki seçenekte en düşük memur maaşı 22 bin TL seviyesine çıkmaktadır.

3- Sadece Oransal Zam

11.800 TL olan en düşük memur maaşının, 22 bin TL’ye yükselebilmesi için sadece oransal zam yapılırsa yüzde 87 oranında bir zam yapılması gerekmektedir. Oransal zamda tüm memurların maaşı yüzde 87 oranında arttırılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ev Alırken Çıkan Tapu Masrafları

2023 Temmuz ayı için memur maaş zammı oranı henüz kesinleşmemiş olsa da, yukarıdaki tahminler ve öngörüler mevcuttur. Ancak, net bir rakam vermek şu aşamada mümkün değildir, çünkü maaş zammı oranı, Çalışma Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çalışması sonucunda Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecektir.

Memurların Temmuz 2023 maaş zammıyla ilgili resmi açıklamanın 4 Temmuz 2023 tarihinde ilk 6 aylık enflasyon oranının belirlenmesinden sonra yapılması bekleniyor. Memur maaş zammına dair resmi açıklamanın, Cumhurbaşkanı tarafından yapılması bekleniyor.

2023 Temmuz ayında gerçekleşecek olan memur maaş zammı, yukarıda bahsi geçen yol izlenerek yapılacaktır. Güncel bilgilere ulaşmak için resmi açıklamaları takip etmek önem taşımaktadır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir