Kredi Kartı
Trend

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması, günümüzde gelirlerin giderleri karşılayamaması ve yaşamın ciddi anlamda pahalı hale gelmesi ile kredi kartlarına yüklenen birçok kişinin artık borçlarını ödeyemez hale gelmesi ile borçlarım daha rahat ödenmesi noktasında bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Kredi kartı borcu yapılandırması en özet haliyle gecikmeye girmiş hatta yasal takip sürecine düşmek üzere olan ve ödenemeyen kredi kartı borçlarını taksitlendirerek bir düzenleme ve yapılandırma ile çözmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Borç sahipleri borçlarını daha esnek bir şekilde ödeme şansına sahip olurlar.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Süreci Nasıldır?

Kredi kartı borcu yapılandırma süreci için banka ile görüşüp ilk adımı atmak gerekir. Bankaya yapılandırma talebi yapıldığında bankayla beraber yapacağınız işlem ise, borcu hesaplamadır. Bankalar önce ödenmemiş borç toplamını ve taksitli alışverişler sonucunda ödenecek toplam borcu hesaplarlar ve yapılandırma için kalan borca ve ödenmiş borcu dikkate alırlar. Kişinin mevcuttaki geliri de bu süreçte önemlidir. Hatta birçok bankanın yapılandırma için ortak kriteri mevcut gelir durumudur denebilir. Bankayla beraber faiz oranları ve mevcut gelir dahilinde vadelendirme yani taksitlendirmeye gidilir. İleriki yıllarda faiz oranlarında değişiklikler olduğunda tekrar oturup yeni yapılandırmalara da gidilebilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırması için yapılması gereken işlemlerden biri hesaplamadır. Kredi kartı borcu hesaplama işlemi, bankanın verdiği şartlar ve kriterlere göre yapılabilmektedir. Bankaların bu noktada istediği faiz oranları doğal olarak farklı olmaktadır. Öncelikle faiz oranınızı bilmeniz gerekir. 12 ay ve üzeri taksitlendirme yapmak isteniyor ise bunu bankayla birebir görüşüp ödemeyi ihtiyaç kredisi alarak bunun karşılığında yapmayı teklif edebilirsiniz. Böyle olduğunda 36 aya kadar da vade alma şansınız olabilecektir. 2022 yılı için TCMB’nin açıkladığı akdi faiz oranı aylık %1.80’dir. Maksimum gecikme faizi ise aylık %2.10’dur.

Kredi Kartı Borcu Taksitli Avans İle Yapılandırılabilir mi?

Kredi kartı borcunu taksitli avans ile yapılandırma temel de bir yapılandırma yöntemi olmasa bile bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Kredi kartı limitine bağlı olacak miktarda nakit avans çekip, öncelikle dönem borcunu kapatabilir kalanı ise yeniden taksitler halinde ödenebilmektedir. Tabi kredi kartı borcu yapılandırması için kullanılabilen bu yöntemde kredi kart limitinin yüksek olması gerekmektedir. Bu taksitlendirme işleminde maksimum 12 ay taksit imkanı vardır ve yine maksimum %1.80 akdi faiz olmaktadır. Ayrıca kredi kartı limiti yetersiz olduğunda mevcut gelir durumuna göre limit yükseltme ve dolayısıyla daha yüksek nakit avans çekme imkanı da bankalar tarafından verilebilmektedir.

Aslında bir gerçek vardır ki tüm bu kredi kartı borcu yapılandırması yöntemleri, süreci uzatmak ve zaman kazanmak içindir. Sürekli faiz oranlarıyla borç ödemek borç sahiplerini daha da zor duruma sokabilmektedir. Faiz oranlarının çok daha düşük olduğu bir ortam olsa ve bankalar alternatif olarak borçlunun yanında olduğunu gösteren daha yapıcı yollar ve hizmetler sunsalar çok daha güzel bir süreç oluşabilir. Amaç borçlunun borcunu ödemesi ve bankaların verdiklerini alabilmeleri ise ortak ve yapıcı çözümler üretmek gerekmektedir.

Hangi Bankalar Kredi Kartı Borcunu Yapılandırıyor?

Hemen hemen birçok banka kredi kartı borcunu ödemekte sorun yaşayan müşterilerinin kredi kartı borçlarını taksitlere bölerek ödeme kolaylığı sağlıyor.

Örneğin İş Bankası mobil uygulama üzerinden Hızır Kredi Kartı Borcu yapılandırma ile bankadaki tüm kredi kartlarına ait kredi kartı borcunu 60 aya kadar taksitlendirip borç yapılandırması yapabiliyor.

Halkbank kredi kartı borç taksitlendirmesi ile kredi kartı borcunu 12 aya kadar yüzde 1,80 faiz oranıyla taksitlendirebiliyor.

Yapılandırılan kredi kartı borcunun erken kapatılması durumunda faizde indirim yapılabiliyor.

Zaman zaman çıkarılan kredi sicil affı ile uzun vade ve düşük faizle kredi kartı borçlarının çok daha uygun şartlarda yapılandırılması sağlanabiliyor. Kredi sicil affının 2022 yılında çıkıp çıkmayacağı ise net olarak bilinmiyor. 2019 yılında yapılan düzenleme ile 60 ay vadeye kadar aylık yüzde 1,10 faiz oranıyla 24 aya, aylık yüzde 1,20 faiz oranıyla da 60 aya kadar kredi kartı borçlarına daha cazip yapılandırma imkanı getirilmişti.

Kredi Kartı Borcunu Yapılandırma Sonrasında Kredi Kartı Kullanıma Kapanır mı?

Kredi kartı borç yapılandırması sonrasında genellikle borcu yapılandırılan kredi kartı kullanıma kapatılıyor ve kredi kartı için bankalara tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Bankalar tekrar kredi kartı verip vermeyecekler konusunda herhangi bir garanti vermiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu