CVV Kodu Nedir? Kartın Neresinde Olur?

Kredi Kartı Eyl 19, 2021 Yorum yok

Kredi kartı ve banka kartlarının ödemelerde kullanımı yaygınlaşırken, kart bilgilerinin çalınarak dolandırıcılık yapılmasına karşı çeşitli önlemlerde alınmaktadır.

Kart şirketleri aynı kodu farklı şekilde adlandırarak kullanmaktadır. Mastercard CVC (İngilizce: Card Validation Code) Türkçe: Kart Doğrulama Kodu şeklinde, Visa CVV (İngilizce: Card Validation Value) Türkçe: Kart Doğrulama Değeri şeklinde, American Express CID (İngilizce: Card Identification Number) Türkçe: Kart Kimlik Numarası şeklinde adlandırmaktadır. Biz bu yazımızda ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve bilinen Visa kartlarında kullanılan CVV adıyla kullanacağız. Bütün tanımlar aynı noktaya çıkmaktadır.

Kredi kartlarında veya banka kartlarında CVV (Card Validation Value) kart doğrulama kodu ve bir güvenlik adımı olarak yer almaktadır. CVV kart doğrulama kodu, kredi veya banka kartının fiziksel olarak kullanıldığı alışverişlerde gerekli olmazken, internetten yapılan sanal alışverişlerde kredi veya banka kartı bilgilerinin ödeme aşamasında verilmesi gereken bilgilerden birisidir.

 CVV (Card Validation Code) kart doğrulama kodu, bir marketten veya farklı bir alışveriş esnasında kartın pos cihazından geçirilirken size sorulmaz. Yalnızca internetten yapılan sanal alışverişlerde CVV kodu kartın gerçekten size ait olup olmadığı ve alışveriş esnasında kartın fiziksel olarak yanınızda bulunup bulunmadığının teyidi için güvenlik önlemi olarak sorulmaktadır. Ülkemizde ödeme aşamasında kredi kartı bilgilerinin çalınma ihtimaline karşı 3D telefon doğrulama işlemi ile ekstra olarak yapılan alışverişle ilgili kredi kartı sahibinin telefonuna şifre gönderilerek teyit yapılması istenmektedir.

CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Kartın Neresinde Olur?

CVV kodu bütün kredi kartı veya banka kartlarının arka yüzünde yer almaktadır. Kartın arka yüzünde sağ tarafta beyaz renkli alanda yer alan numaraların en sağdaki ayrı yazılan son 3 tanesi kartınızın CVV kodudur.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu kart ile ilgili alınan güvenlik önlemlerinden birisidir. Banka tarafından basılan kartın doğrulanmasını sağlamaktadır. Kartınızın art niyetli kişiler tarafından kötüye kullanılmasının önüne geçebilmek için CVV bilgisinin gizli tutulması gerekmektedir. Kötü niyetli kişiler kart numarasına ulaşsa bile CVV olmadan işlem yapamayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartıyla Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

CVV Kodu Kimseye Verilmemeli

CVV kodu kredi veya banka kartı bilgilerinin tamamlayıcı güvenlik unsuru olduğundan kimseye verilmemelidir. İnternet alışverişleri esnasında kart numarası, kartın son kullanım tarihi ve CVV kodu istenmekte, ekstra olarak 3D telefon doğrulaması yapılmaktadır. Bu nedenle güvenilir alışveriş siteleri ve kendi yaptığınız işlemler dışında hiç kimseye kartın CVV bilgileri verilmemelidir.

CVV ve PIN kodu aynı mıdır?

Kredi veya banka kartınızın PIN kodu Kişisel Kimlik Numarası (PIN: Personal Identification Number), CVV ile aynı değildir. PIN kodu, kartınızla banka ATM’lerinde işlem yapabilmek için kullanılmaktadır. CVV ise, internetten veya telefon ile ödeme yaparken kullanılmaktadır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir