Kredi Kartı İnternet Sanal Ortamda Nasıl Kullanılmalı?

Kredi Kartı Eyl 26, 2021 Yorum yok

Kredi kartı sanal ortam olarak adlandırılan internette yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. E-ticaret ve lojistik-kargo sektörünün gelişmesiyle birlikte insanlar alışverişlerini artık ağırlıklı olarak internet sitelerinden yapmaya başladılar. Alışverişler internet ortamında yoğunlaşmaya başlayınca art niyetli bazı kişiler kredi kartı bilgilerini ele geçirerek çeşitli dolandırıcılık yöntemlerine başvuruyorlar ve tüketicileri mağdur ediyorlar.

Kredi kartını internetten kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara dikkat çekmek istiyoruz.

Güven Vermeyen İnternet Sitelerine Kredi Kartı Bilgilerinizi Vermeyin

Güven vermeyen ve kurumsal olmayan alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken dikkatli olunmasında fayda var. Alışveriş sitesi görünümünde kredi kartı bilgilerini ele geçirme ve dolandırma amaçlı internet siteleri kolay bir şekilde açılabiliyor ve verilen reklamlarla kişilerin bu tip sitelere girmeleri sağlanabiliyor. Öncelikle alışveriş yapılan sitenin kaç yıldır faaliyet gösterdiğini, internette hakkında açılan şikayetler var mı inceleyin. Daha önce aynı web sitesinden alışveriş yapıp memnun kalan yorumlar var mı bunu da inceleyin.

Telefonda Kredi Kartı Bilgilerinizi Vermeyin

Hiçbir banka veya kurumsal hiçbir şirket müşterisinden kredi kartı bilgilerini talep etmez. Her ne olursa olsun sizi telefonla arayan hiçbir kimseye kredi kartı, şifresi vb. bilgileri kesinlikle vermeyin.

Kredi Kartının Sanal Kart Özelliğini Kullanın

Tüm bankaların kredi kartlarının sanal kart özelliği bulunuyor. Sanal kartların kart numarası ve CVV bilgileri fiziki kredi kartından farklı olmaktadır. Sanal kartlar aslında fiziki olarak olmayan, limiti geçici sürelerle artırılıp azaltılabilen ve sıfırlanabilen özelliğe sahip. Sanal kartınız yoksa hemen bankanızın internet şubesi üzerinden başvuru yapın, birçok banka hızlı bir şekilde sanal kredi kartını sizin kullanımınıza sunacaktır. Sanal kartınızın limitini alışveriş yapacağınız tutar kadar belirleyerek alışveriş sonrası limiti sıfırlanacak şekilde oluşturun. İnternetten tüm alışverişlerinizde sanal kartınızı kullanmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir:  Başkasının Kredi Kartı Borcunu Ödeme

Sanal kredi kartı bilgileriniz kötü amaçlı kişilerin eline geçse bile limiti olmadığından ücret çekimi yapılamayacaktır. Sanal kredi kartı kullanmakla kötü sürprizlerden kendinizi korumuş olursunuz. Bazen dolandırma amaçlı olmasa da bazı hizmet alımlarında kredi kartı bilgileri şirketler tarafından kayıt edilip otomatik çekim yapılabilmektedir, sanal kredi kartı kullanmakla böyle bir olayla karşılaşma riskinizi sıfıra indirirsiniz.

Kredi Kartının 3D Güvenlik Özelliğini Kullanın

Kredi kartlarından yapılan harcamalarda 3D güvenlik sistemiyle alışveriş esnasında kullanmış olduğunuz cep telefonuna alışveriş yapılan tutarla ilgili bilgi ve şifre gelmekte, alışveriş ekranında bu şifreyi girerek alışverişi teyit etmeniz istenmektedir. Bu nedenle kredi kartının 3D özelliğini mutlaka kullanın.

Fiziki Kredi Kartınızdan İnternet ve Yurtdışı Alışverişlerini Yapma Özelliğini Kapalı Tutun

Fiziki kredi kartları dışarıda yapılan alışverişlerde POS cihazlarında veya ATM’lere yerleştirilen aparatlarla art niyetli kişiler tarafından kopyalanabilmektedir. Bu kişiler kredi kartı bilgilerini kopyalayıp internet üzerinden kredi kartınızı kullanmayı amaçlamaktadır. Artık bankaların internet şubeleri veya telefon bankacılığından alışveriş izinleri online olarak değiştirilebilmektedir. Dolayısıyla fiziki kredi kartınızı internet alışverişlerine kapatıp, sanal kredi kartınızı internet alışverişlerine açarak bir başka ekstra güvenlik adımı oluşturmuş olursunuz.

Kredi kartının internette güvenli bir şekilde kullanımı konusunda bilgiler vermeye çalıştık, faydalı olacağını ümit ediyoruz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir