Pandemi Destek Kredisi 2021

Kredi Eyl 26, 2021 Yorum yok

2020 yılında devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından 10 bin TL’ye kadar vatandaşların başvuruları sonrasında verilen pandemi kredisi 2021 yılında tekrar verilip verilmeyeceği merak edilmektedir.

Korona virüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte 2021 ramazan bayramı ve öncesinde tam kapanma süreci uygulanmasına karar verilmiştir. Bu süreçte mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak hızlı destek programı kapsamında faizsiz ve 3 yıl ödemesiz olmakmikro işletmelere 30 bin TL’ye kadar, küçük işletmelere 75 bin TL’ye kadar sermaye desteği sağlanacaktır.

Mali durumu iyi olmayan ve ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları sonrasında uygun görülmesi halinde 1.100 TL pandemi sosyal destek yardımı yapılacaktır.

Pandemi destek kredisinin 2021 yılında tekrar verilip verilmeyeceğine dair ise henüz bir açıklama yapılmamıştır. Bu süreçte bir süre kapalı olacak olan esnaflar, sigortalı çalışanlar, vb. kesimlerin faydalanması için faizsiz veya düşük faizli pandemi destek kredisinin tekrar aktif edilmesi uygun olabilir. Kısa çalışma ödeneği alan asgari ücret ile çalışanlara işverenleri tarafından bir ödeme yapılmaması halinde bu çalışanlar asgari ücretin de altında maaşla çalışmış olmaktadır.  Bu nedenle pandemi süreci asgari ücretle sigortalı çalışanların bütçelerine olumsuz yansımaktadır.

2020 yılında vatandaşlara verilen pandemi kredilerinin geri dönme veya geri ödenme oranları devlet bankaları tarafından takip edilmektedir. Eğer bu krediler büyük oranda geri ödeniyorsa, bankalar yeni kredi verme konusuna istekli olacaktır, aksi halde yani ödemelerin yapılmaması durumunda, kredi dönüş oranlarının düşük olması durumunda pandemi destek kredisi başvuruları 2021 yılında tekrar tekrar açılmayacaktır.

2020 yılında devlet bankaları tarafından (Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası) hane halkı geliri en fazla 5 bin TL olan vatandaşlara 3 bin TL’den 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 0,49 faiz oranıyla 30 ay vadeyle pandemi destek kredisi, başvuruların olumlu bulunması halinde verilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Erken Kapatma Cezası 2021

10 bin TL pandemi kredisi 2021 hakkında başvurular alınması halinde ayrıca duyuru yapılacaktır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir