Fast Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel Eyl 26, 2021 Yorum yok

FAST ödeme yönteminin, Merkez Bankası ve Türk bankaları tarafından son yıllarda yapılan en güzel bankacılık uygulamalarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. 7-24 para transferi aynı bankada hesabı olanlar arasında havale şeklinde yapılabiliyor fakat farklı banka hesapları arasında mesai saatleri içerisinde EFT şeklinde yapılabiliyordu. FAST ödeme sistemi ile tüm banka hesapları arasında 7 gün 24 saat para transferi yapılabilmektedir. Belli bir işlem limiti sınırı olsa da FAST özellikle bireysel para transferi işlemlerinde çığır aşmıştır. Yalnızca hızlı kelimesinin ingilizce karşılığı olan fast kelimesinin açılımı yapılırken “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST)” şeklinde biraz zorlama yapılmış.

Fast Ödeme Nedir?

Fast Ödeme 7 gün 24 saat yani herhangi bir gün ve zaman kısıtlaması olmaksızın para transferine imkan sağlayan yeni para transferi yöntemidir. Merkez Bankasının geliştirdiği ödeme sistemidir diyebiliriz. Bankalarda hesabı olanlar TC kimlik no, telefon numarası vb. kolay adres belirleyerek fast para transferi işlemi yapabileceği gibi bunlar olmadan karşı kişinin IBAN numarasına 7 gün 24 saat para transferi yapılabilmektedir.

Fast Ödeme Nasıl Yapılır?

Temel olarak havale veya EFT yapar gibi bankaların internet şubeleri veya banka uygulamaları üzerinden para transferi yapılacak kişinin IBAN ve adı, soyadı bilgilerini girerek para transferi yapılabilmektedir. FAST para transferi için banka internet uygulaması veya internet sitesi üzerinden para gönderme kısmından FAST ile ilgili seçeneği seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde EFT vs. seçerseniz ödemeniz anında değil ilk iş günü transfer edilecektir.

Kolay adresle FAST para transferi için bankaların yönlendirmelerini takip etmek gerekmektedir.

Fast Ödeme Ücretli mi?

Bankaya göre değişmektedir. EFT vs. için bankanız sizden ücret alıyorsa FAST ödeme için de bir miktar ücret alacaktır. Banka ile anlaşmanız varsa veya örneğin maaş bankanız ise FAST ödeme için sizden ödeme alınmayacaktır. Örneğin Akbank 1,80 TL 7/24 transfer ücreti almaktadır. Vakıfbank, 1,80 TL 7/24 FAST transfer ücreti almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Memur Kredi Çekerse Mal Bildirimi

2023 Fast Ödeme Limiti Nedir?

FAST ödeme limiti işlem başına Şubat 2023 tarihi itibarıyla 20 Bin TL (20.000)’dir. FAST ödeme sistemi ile bir günde toplam 20 bin TL işlem gerçekleştirilebilir.

Fast Ödeme Hangi Bankalarda Var?

Fast ödeme seçeneği bütün bankalarda yer almaktadır.

Fast Ödeme Hafta Sonu

Hafta sonu, iş günleri dışında bankaların kapalı olduğu mesai saatleri dışında yani cumartesi ve pazar günleri FAST ödeme yapılabilmektedir.

Merkez Bankasının tanıtım videosunu da aşağıya ekleyelim.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir