Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Haz 05, 2021 Yorum yok

Kredi notu artık bireysel bankacılık işlemlerinde hayati önem taşıyor; ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde, kredi kartı almak istediğinizde ve kredi kartı limitinizi arttırmak istediğinizde veya konut kredisi çekmek istediğinizde bankalar ilk önce kredi notunuza bakıyor.

Kredi notunuz yüksekse adınıza otomatik tanımlanan kredi limitlerini anında kullanabiliyorsunuz, kredi notunuz düşükse 1.000 TL dahi kredi kullanamıyorsunuz.

Aslında kredi notunun nasıl hesaplandığı bilerek, kredi notu hakkında bilgi sahibi olarak, düzenli ödemeler ve taktiklerle kredi  notunu yükseltmek mümkün.

Kişilerin yaptığı düzenli veya düzensiz ödemelere göre herkesin bireysel kredi notu, 0 ile 1900 sayıları arasında findeks tarafından hesaplanıyor.

Kredi notunuzu öğrendiniz ve çekmek istediğiniz kredi için puanınızın yeterli olmadığını bankalar size söylerse veya yaptığınız kredi başvuruları reddedilirse, kredi notunuzu önünüzdeki birkaç ay boyunca yükseltmek için bir düzenli ödeme planı yapmanız ve strateji oluşturmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Ödemelerine Dikkat

Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarında kredi kartı limitinizi sonuna kadar kullanmayın. Limit kullanım oranı kesinlikle %100 olmamalıdır. En kötü ihtimalle asgari ödemesini mutlaka son ödeme gününe kadar yapın hatta mümkünse asgari ödeme üzerinde ödeme yapın veya ekstre borcunun tamamını ödeyin ve kredi kartınızdan harcama yapmayın.

Kullanılan Kredi Ödemeleri

Kullanmış olduğunuz kredi varsa  kredi taksitlerinde bir gecikme olmamalıdır, kredi taksitleri son ödeme gününde mutlaka ödenmelidir. Gecikmede bir kredi taksidiniz olmamalıdır. Düzensiz ve gecikmeli ödenen kredi taksitleri kredi notunu düşürmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Ödemeleri

Kredili mevduat hesabı (kısaca KMH) veya ek hesap limitini tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi sonuna kadar kullanmayın. Borç oranı %100 olmamalıdır. Kredili mevduat hesaplarına yapılacak ve yapılması gereken ödemeler, kredi kartı ödemeleri kadar ciddiye alınmıyor ve takip edilmiyor, oysa kredili mevduat hesaplarına yapılmayan ödemeler, limitin sonuna kadar kullanılması gibi bilinçsiz kullanımlar kredi notunu düşüren en önemli etkenler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredili mevduat hesaplarındaki tahsis edilen limit ay boyunca kullanılıyor ve diğer ayın 1. günü size faiz tahakkuk ediyor. Normalde kullanılan anapara+faiz tutarının tamamının yatırılması gerekiyor, ama anapara borcu yatırılamasa bile, kullanımdan sonraki ayın 1. günü (tatil günlerine denk gelirse ilk iş günü) bu faiz tutarı veya üzerinde mümkünse anapara+faiz tutarının tamamı, mümkün değilse limit kullanımı %100 olmayacak şekilde kredili mevduat hesabına ödeme yapılması gerekiyor. Kredili mevduat hesabına yapılmayan 1 TL’lik bir gecikme dahi kredi notunuzu 100 puan düşürebilir hatta farkında olmadan idari veya kanuni takip geçirip kredi notunuzu sıfırlayabilir.

Hiçbir Kredili Ürüne Başvuru Yapmayın

Kredi notunuzu yükseltme sürecinde kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu veya kredi kartı limit arttırımı başvurusu, kredili mevduat hesabı başvurusu veya kredili mevduat hesabı limit arttırımı başvurusu kesinlikle yapmamanız gerekiyor. Çok sayıda yapılan başvurular kredi notuna olumsuz olarak yansımaktadır. Denemek için veya küçük tutarlarda dahi kredi, kredi kartı, KMH başvurusu yapmayınız.

Küçük Tutarlı Kredi Çekmek

Hiç kredi veya kredi kartı kullanmayanlar ve kredi notu oluşmamış olanlar için küçük tutarlı kredi çekerek örneğin 1.000 TL-12 ay gibi, kredi taksitlerinin düzenli ödenerek kapanması kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Düşük limitli Kredi Kartı Kullanmak

Düşük limitli kredi kartı kullanarak, karttan harcama yapılması ve her ay düzenli ödeme yapılması kredi notunuzu yükseltecektir.

Kara Listede Kredi Notu Yükseltmek

İnsanların çeşitli sebeplerle gelirlerinden fazla borçlar altına girerek, bu borçları ödeyemeyip kara listeye girebildiklerini biliyoruz. Kara listeye girmeniz veya kırmızı kalem yemeniz sonsuza kadar kara listede kalacağınız anlamına gelmiyor, bunu düzeltmek sizin elinizde.

Kara liste olarak tabir edilen süre aslında 5 yıldır veya daha kısa olan bir süreçtir. Ödemelerinizi yapmamanız sonucunda idari veya kanuni takip geçirdikten sonra borcunuzun tamamını kapatsanız bile bir süre kredi notunuz çok düşeceğinden kredi çekemeyebilir veya kredi kartı kullanamayabilirsiniz. Dikkat edilecek nokta kara liste sürecinde mutlaka ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. İdari veya kanuni takipler 5 yıl boyunca borç kapansa bile kredi raporunuzda gözükür ve tüm bankalar bu bilgileri görür. Örneğin kara listede olan bazı memurlar veya kamu personelinin 5 yıl geçmeden 2-3 yıl sonra tekrar kredi çekebildiğini veya kredi kartı alabildiğini biliyoruz. Kredi notunuzun düzenli ödemelerle arttığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel ve Ticari Kredi Notu

Diğer Hususlar ve Sonuç

Kredi notu 1 ay içerisinde yapılan ödemelerle küçük puanlarla artar veya bazen kredi notuna yansımayabilir. Örneğin ay içerisinde her kredi taksidi ödemesinin veya her kredi kartı veya ek hesap ödemesinin  10’ar puan kredi notunuzu arttırdığını olduğunu görebilirsiniz. Kredi notu ödemelerden sonraki ay başında asıl yükselişi gösterir. Bu nedenle ödemelerden sonraki ay başında kredi notunuzu kontrol etmeniz daha sağlıklı sonuç verir.

Kredi notunuzu yukarıda tarif edilen düzenli ödemelerle 2-3 ay içerisinde bariz şekilde yükseltmek mümkündür ve denenerek tecrübe edilmiştir.

Kısaca; kredi, kredi kartı, ek hesaplara zamanında düzenli ödemeler yapılması, yüksek borç bakiyesi gözükmemesi adına kullanılan kredi kartı, KMH limitlerinin tamamının kullanılmaması, kredi notunu hızlı bir şekilde 2-3 ayda yükseltecek taktiklerdir. 2-3 ay boyunca dediğimiz kriterlere dikkat ederek puanınızı 200-300 puan artırmanız mümkündür.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir