E Devlet Kredi Notu Sorgulama Yapılabilir mi?

Kredi Notu Eyl 26, 2021 Yorum yok

Kısaca e-devlet yani turkiye.gov.tr üzerinden kredi notu sorgulaması yapılabilir mi? Bu sorunun cevabı hayırdır, çünkü e-devletten kredi notu sorgulanamamaktadır.

 Kredi notu, kişilere Kredi Kayıt Bürosu (KKB) A.Ş.’nin kuruluşu olan findeks tarafından sağlanmaktadır. e-devlet üzerinden alınabilen belge ise Risk Merkezi Raporu’dur. Risk Merkezi raporunda kredi geçmişinize yönelik olarak bilgileriniz yer alır fakat güncel kredi notunuz yer almaz.

Risk Merkezi Raporu Ne İşe Yarar?

e-devlet’ten aldığınız Risk Merkezi Raporu’nda kredi notunuz yer almamakla birlikte son 10 yıla ait tüm kullandığınız kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesaplarına dair bilgiler yer alır. Mevcut borç durumunuzu öğrenmek adına Risk Merkezi Raporu faydalı olabilir. Risk Merkezi Raporu ücretsiz olarak 1 ayda 1 defa olmak üzere e-devlet’ten talep edilebilmektedir. Risk Merkezi Raporu talep edildikten sonra birkaç saat ile 1 gün arasında hazırlanarak size raporun hazır olduğu SMS ile bildirilir. SMS’le gelecek şifre ile Risk Merkezi Raporu görüntülenebilir. Bu rapora “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” ‘da denilmektedir.

Kredi notunuzu öğrenebilmek için findeks’e veya bankalara başvurmanız gerekmektedir.

Notlu Risk Raporu ve Risk Merkezi Raporu Aynı mı?

Notlu Risk Raporu KKB findeks tarafından sağlanmaktadır. Risk Merkezi Raporu ise Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından sağlanmaktadır. Her iki raporu sağlayan kurumlar farklıdır.

Findeks’e kredi notunu öğrenmek için başvuru yaptığınızda seçenek olarak sadece kredi notunuzu öğrenebileceğiniz gibi findeks kredi notuyla birlikte detaylı “Notlu Risk Raporu” alabilirsiniz. Findeks sadece kredi notunu öğrenmek istediğinizde 2021 yılı itibarıyla 7,08 TL (6 TL+KDV), Notlu Risk Raporu istediğinizde ise 12,98 TL (11 TL+KDV) ücret talep etmektedir. Notlu Risk Raporu’nda son 5 yılda kullanmış olduğunuz ve hali hazırda kullanmakta olduğunuz tüm bankalara ait kredili ürünlere ait ödeme ve borç bilgileri yer alır. Findeks kredi notu anında alınabilir. Risk Merkezi Raporu içinse beklemek gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Risk Merkezi Raporunda ise yukarıda söylediğimiz üzere kredi notu yer almaz. Notlu Risk Raporu’nda son 5 yıllık bilgiler yer alırken Risk Merkezi Raporu’nda son 10 yıla ait bilgiler yer alır. Dolayısıyla her iki rapor benzer fakat farklı belgelerdir. Notlu Risk Raporu ücret karşılığında alınabilirken Risk Merkezi Raporu e-devlet üzerinden ücretsiz alınabilmektedir.

Özetle Notlu Risk Raporu, Risk Merkezi Raporu’nun hesaplanmış ve değerlendirilmiş halidir diyebiliriz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir