Limit Aşımı Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Notu Tem 04, 2022 Yorum yok

Bankacılık sistemi içerisinde kullanılan kredili ürünlerin düzenli ödenmesinin yanında, bazı püf noktalarına dikkat ederek kredi notunun düşmesinin önüne geçilebiliyor. bu yazıda limit aşımının kredi notuna etkisi üzerinde duracağız.

Limit Kullanım Oranında Yüzde 90 Oranına Dikkat

Kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullanırken tanımlanan limitin üzerinde borç gözükerek limit aşımı yapılması kredi notunu düşüren etkenlerden birisidir. Kredi kartı limitinin veya kredili mevduat hesabı limitinin maksimum yüzde 90’ı kullanılmalıdır. Findeks kredi notu danışmanları tarafından da söz konusu limitin en fazla yüzde 90’nının kullanımı önerilmektedir.

Kredi kartı limit kullanım oranı en fazla kaç olmalı?

10.000 TL limitli bir kredi kartının kullanılan limiti yüzde 90’ı olan 9.000 TL’yi geçmemeli, limit aşımı yapılarak kredi kartı borcunun eklenen faiz vs. borcuyla 10.000 TL’nin üzerinde borç gözükmesinin önüne geçilmelidir.

Kredili mevduat hesabı kullanım oranı en fazla kaç olmalı?

Aynı şekilde 5.000 TL limit tanımlanan kredili mevduat hesabının (ek hesap, esnek hesap vb. farklı isimlerle anılmaktadır) yüzde 90’ı olan maksimum 4.500 TL’si kullanılmalı ve faiz borcunun eklenmesiyle 5.000 TL limitin üzerinde borç gözükmemelidir.

Birden fazla kredi kartı ve kredili mevduat hesabınız mevcut ise hepsinin limit aşımında gözükmesi kredi notunuzu daha fazla etkileyecektir. İhtiyacınız varsa tek bir kredi kartı veya tek bir kredili mevduat hesabının limitini kullanıp diğerlerinin kullanılmayan limitini bırakabilirsiniz. Kullandığınız tüm kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının makul oranda limitlerini kullanmalı ve boş limit veya kullanılmayan limit bırakmalısınız.

Limit aşımı yapılması bankalar tarafından hoş karşılanmamakta ve kredi notu hesaplanmasında kredi notunu düşürmektedir. Limit kullanımında yüzde 90 oranın geçilmemesine özen gösterilmelidir. Limit aşımı yapılması findeksin kredi notu hesaplama algoritmasında kişiler için risk faktörünü arttırarak kredi notunun düşük hesaplanmasına neden olmaktadır. Limitlerin sonuna kadar kullanılması parasal varlığınızın veya gelirinizin kısıtlı olduğu ve bu nedenle finansal ürünleri kullanmaya ihtiyacınız olduğu izlenimi bırakacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Aynı Gün İçinde Değişir mi?

Limit kullanımında ideal oran ise yüzde 50 ve altı olarak düşünülmelidir.

Kredi notuyla ilgili birkaç bilgi:

Kredi notunu sorgulamak : KREDİ NOTUNU DÜŞÜRMEZ

Birden fazla kredi başvurusu yapıp olumsuz sonuç almak: KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR

1 gün dahi gecikmeli ödeme yapmak: KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR

Limit Aşımı Yapmak: KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR

Kredi kullanmak: KREDİ NOTUNU DÜŞÜRÜR sonra DÜZENLİ ÖDEMELERLE KREDİ NOTU ARTAR.

Kredi notuyla ilgili sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir