Memur Kredi Hesaplama

Kredi May 20, 2022 Yorum yok

Memurlar bankaların kredili ürünlerinden en kolay şekilde faydalanan meslek gruplarından ön sıralarda gelmektedir. Kamu personeli olan memurların ihtiyaç kredisi, konut kredisi, kredi kartı  ve kredili mevduat hesabına başvuruları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi memurların yaptıkları görev ve aldıkları ücretlerin bankalar tarafından garanti olarak görülmesidir. Ayrıca özel sektör gibi memurların maaşlarının SGK priminin az verilmesi için düşük gösterilmesi  söz konusu değildir.

Özellikle bankaların kredili ürünlerinin kamu personeline kullandırılmasında maaş bankaları yani maaşlarının hesaplarına yatırıldığı bankalar daha kolaylık sağlamaktadır. Memurların düşük faizle kredi kullandırılması, kredi kartı aidatı alınmaması bazı avantajlardandır.

Memurların alabilecekleri kredi hesaplamasında maaşları, belgeyle ispatlayabilecekleri ek gelirleri (kira, vb.), eğer evlilerse eşlerinin gelirleri yani hane toplam geliri de dikkate alınmaktadır.

BDDK kredi vadelerinde kısaltmaya gitmiştir. Kredi vadelerinin kredi tutarı yükseldikçe kısaltılması, kredi faiz oranlarının yüksek olması kredi kullanımını azaltmaya yönelik alınan önlemlerdir.

İhtiyaç kredilerinin 50 bin TL’ye kadar en fazla 36 aya kadar vadeli olarak kullandırıldığı düşünüldüğünde örneğin 6.500 TL maaş alan bir memurun aylık taksitleri maaşının yarısı yani % 50 oranında olması kriterini isteyen banka 3.250 TL taksitli 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi (yaklaşık 62.500 TL) verebilecektir. Kredi taksitinin maaşa oranı bankalara göre %50-60-70 bandında olabilmektedir. Evli memurlar için her iki eşte çalışıyorsa iki maaşın toplam tutarının yüzdesine bakmak gerekmektedir.

Her ikisi de 6.500 TL maaş alan evli çiftler için  toplam gelir 13.000 TL olacak ve kredi taksitinin toplam hane gelirine oranını % 50 oranında olması kriterini talep eden bir banka 6.500 TL taksitli 24 ay vadeli (yaklaşık 118 bin TL) kredi kullandırabilecektir.

En Düşük Memur Maaşıyla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

İlginizi Çekebilir:  Kimler Hızlı Kredi Kullanabilir?

En düşük memur maaşını yaklaşık 6.500 TL olarak değerlendirdiğimizde 3.250 TL taksitli 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi olarak yaklaşık 62.500 TL kredi kullanılabilir.

Kredi Hesaplama sayfamızdan kredi hesaplamalarını yapabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir