Kredili Mevduat Hesabı KMH Kredi Notunu Düşürür mü?

KMH Eyl 26, 2021 Yorum yok

Kısaca KMH olarak adlandırılan kredili mevduat hesapları banka hesaplarına tanımlanan kredili hesap çeşididir.

Bankacılık sisteminde kullanılan kredinin ödeme tarihleri veya kredi kartının hesap kesim tarihi ve sonrasında son ödeme tarihi belli iken kredili mevduat hesaplarında faiz tutarının en son ne zamana kadar ödenmesi gerektiği, ödeme tarihleri genellikle banka müşterilerine bildirilmemektedir. Bu sebepten ötürü KMH kredili mevduat hesabı ödemelerinde yaşanılan tereddüt ve gecikmeler kredi notunun düşmesine neden olmaktadır.

Banka hesabı bulunan müşterinin hesabında para olmasa dahi adına tanımlanan limit kadar banka hesabından nakit çekebilir, fatura ve benzeri ödemeleri yapabilir.

Bankalar genellikle maaş müşterilerine 1 maaş tutarı veya daha az miktarda kredili mevduat hesabı yani kmh limiti tanımlamaktadır. Bankalar genellikle kredi kullanan müşterilere de kredili mevduat hesabı limiti tanımlayabilmekte ve hatta şart olarak ortaya koymaktadır.

Kredili mevduat hesabı KMH, krediler, kredi kartları gibi bir kredili ürün çeşididir. Bu nedenle kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınmaktadır. KMH çoğu zaman banka müşterisine tanımlanan limitten ay sonunda ne kadarının kullanıldığına bakılarak faiz hesaplaması yapılır. KMH’ı kullanan kişinin hem anapara miktarını hem de faiz tutarını tahakkuk etmesinden hemen sonra ilgili hesaba yatırması gerekir. Ödemede 1 günlük gecikmede dahi KMH borcu sanki 1 ay ödenmemiş gibi kredi raporuna yansımakta ve kredi notunu ciddi anlamda düşürebilmektedir. Örneğin Eylül ayı 30 gün çekmektedir. Eylül ayı içerisinde kredili mevduat hesabınızı kullanmış iseniz bir sonraki aybaşı olan 1 Ekim tarihinde anapara ve faiz tutarını, en azından faiz tutarını ödemeye gayret göstermeniz gerekmektedir.

Kredi raporunda gözüken çok cüzi miktarlarda KMH kredili mevduat hesabı geç ödemeleri için kişilerin kredi notları 80-100 puan düşebilmektedir. Bu nedenle KMH ödemeleri zamanında yapılmalı ve ciddiye alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir