Ek Hesap Asgari Ödeme Hesaplama

KMH May 13, 2022 Yorum yok

Ek hesap, avans hesap, kredili mevduat hesabı, esnek hesap, artı para, kurtaran hesap vb. hesaplar; bankaların müşterilerine belli bir limit kullanımı hakkı verdikleri aynı türde hesaplardır. Bankaların müşterilerine ekstra olarak tanımladıkları kredili bir ürün olan ek hesap (kredili mevduat hesabı) bankalar için önemi bir gelir kaynağıdır. Banka müşterileri kullandıkları ek hesap limiti kadar her ay faiz ödemek zorundadır. Ek hesap kullanımı halinde, borç tutarı kapanmadığı sürece her ay bu tutara faiz tutarı yansımaktadır.

Ek Hesap Özeti Ne Zaman Gelir?

Ek hesap özetleri bankaların mobil uygulamaları, internet bankacılığı kanallarıyla veya hesap sahibinin email adresine gönderilerek veya posta yoluyla ulaştırılır. Ek hesap özet, verdiği bilgiler bakımından bir nevi kredi kartı ekstresine benzemektedir. Bazı bankalar ek hesap özetinin postayla gönderilmesi halinde ekstre ücreti alabilmektedir. Bu nedenle ek hesap özetinin posta yoluyla değil dijital olarak alınması daha mantıklıdır.

Ek Hesap Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Ek hesap asgari ödeme tutarı banka tarafından ek hesap özetinde hesaplanarak belirtilir. Ek hesap özetinde genellikle ek hesaptan yapılan harcamalar veya nakit kullanımları sonrasındaki borç tutarı, aylık faiz oranı, aylık faiz tutarı, ek hesap limiti, son ödeme tarihi, ek hesap asgari ödemesi gibi ifadeler yer alır. Ek hesap özeti mobil bankacılık veya mobil uygulama üzerinden incelenebilir veya emaille ek hesap sahibine gönderilir. Ek hesap özeti her ay başındaki ilk iş günü geçen ayı kapsayacak şekilde bankalar tarafından oluşturularak gönderilir. Örneğin 1-30 Nisan tarihleri arasındaki ek hesap kullanımı halinde 30 Nisan tarihinde ek hesap özeti oluşturularak hesap sahibine gönderilir. 1 Mayıs tarihi resmi tatil olduğu için 1 Mayıstan sonraki ilk iş günü ödemenin yapılması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Ek Hesap Limiti Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Ek hesap özetinde eğer belirtiliyorsa asgari ödeme tutarının mutlaka son ödeme tarihine kadar ek hesap bakiyesinin tanımlandığı hesaba yatırılması gerekmektedir.

Ek hesap özetinde asgari ödeme tutarı belirtilmiyorsa, borç tutarının tamamı ve faiz tutarının ödenmesi, buna imkan yoksa, asgari ödeme tutarı ile ek hesap faiz tutarının hesap özetinde belirtilen son ödeme tarihine kadar ek hesaba yatırılması gerekmektedir.

Ek hesap faiz tutarı yatırıldığı zaman anapara tutarı yatırılmasa bile ek hesap zamanında ödenmiş gözükecektir. Bankalar ek hesap sahibi anapara borç tutarını ödemediği sürece faiz gelirleri olduğundan bu işlemden kar elde etmektedir.   Ek hesap limitiyle taksitli olarak harcama yapılabilmektedir.

Ek Hesap Faizi Nasıl Belirlenir?

Ek hesap faiz oranı tüm bankalarda aynıdır ve en yüksek uygulanabilecek faiz ve gecikme faizi oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bankalar, Merkez Bankası tarafından belirlenen en yüksek faiz oranı üzerinden ek hesap faizini hesaplar. Mayıs 2022 tarihi itibarıyla bankaların uyguladığı ek hesap faiz oranı aylık yüzde 1,80, gecikme faiz oranı yüzde 2.10’dur. Ek hesap özetindeki belirtilen asgari ödeme tutarı veya asgari ödeme tutarı belirtilmiyorsa faiz tutarı ödenmezse gecikme faiz oranı uygulanır.

30 gün, 1.000 TL ek hesap kullanımı için:

Faiz = 1.000 x yüzde 1,8 = 18 TL

  % 15 KKDF ve % 5 BSMV = 3,6 TL (faize uygulanan vergi ve fon – faizin yüzde 20’si)

Toplam = 21,6 TL

Geri ödenmesi gereken tutar = 1.000 + 21,6 TL = 1.021,6 TL’dir.

Kullanılan tutar arttıkça geri ödenmesi gereken tutar ve bankanın belirleyeceği ek hesap asgari ödeme tutarı artacaktır. Ek hesap asgari ödeme oranı bankaların uyguladıkları politikalara göre değişmektedir.

Örneğin Yapı Kredi Bankası Ek Hesap asgari ödeme oranı anapara borç tutarının yüzde 5’idir. 30 gün, 1.000 TL ek hesap kullanımda 200 TL anapara + 21,6 TL faiz ve fon tutarı ek hesap asgari ödeme tutarı olmaktadır. Bazı bankalar dönem borcunun belli bir yüzdesini örneğin yüzde 30’unu belirleyebilmektedir. Ek hesap asgari tutar oranı için ek hesap özetine bakılabileceği gibi bankalardan bilgi alınabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Ek Hesap Kullanmak mı Avantajlı Kredi Kullanmak mı?

Hangisinin avantajlı olup olmadığını anlamak için güncel ek hesap ve kredi faizlerinin karşılaştırılması gerekmektedir. Kısa dönem ve küçük tutarlı nakit ihtiyaçları için ek hesap kullanılabilir. Ek hesapta, anapara tutarı kapatılmadığı sürece ek hesaba her ay sürekli faiz yansıyacaktır. Kredi kullanımında ise kredi taksitlerinin düzenli ödendiği her ay kredi anapara tutarında azalma olur, oysa ek hesapta böyle bir şey söz konusu değildir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir