Kredi Borcu Ödeyen Kişi, Yeni Bir Kredi Başvurusu Yapabilir mi?

Kredi Nis 12, 2022 Yorum yok

Nakit ihtiyaçlarınıza çözüm sunan bankalar, bireysel portföyde ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi olarak çeşitli alternatifler sunuyor. Yeni bir kredi kullanırken, kredi türüne göre gerekli şartlar farklılık gösterse de, kredi borcu öderken yeni kredi çekmek için kredi notu ve gelir durumu belirleyici unsurlardır. İçeriğimize kredi borcu ödeyen kişinin yeni kredi başvurusu yaparken izlemesi gereken ipuçlarına yer verilmiştir.

Kredi Borcu Öderken Nasıl Yeni Kredi Çekilebilir?

Banka kredilerine başvuru sırasında paylaştığınız kişisel bilgiler ışığında, gerekli koşulları taşıyıp taşımadığınız değerlendirilir. Başvurunun onay süreci, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne gönderilen rapor ile başlamış olur. Son 5 yıl içerisinde bankalarla çalışma yapmışsanız, ödeme performansınız ve mevcut borçlarınız göz önünde bulundurularak oluşturulan kredi notunuuz otomatik olarak sisteme yansıtılır. Tıpkı ilk kez kredi çekerken olduğu gibi, kredi borcu öderken yeni bir kredi başvurusundan onay alabilmek için kredi notunuzun uygun olması gerekiyor.

Ödeme Performansının Yeni Kredi Başvurusuna Etkisi

Kredi borcu ödeyen kişi yeni kredi başvurusu yapabilir, fakat kredi notu sorgulaması yaptığınızda, ilk ürün kullanımında olduğu kadar yüksek olmadığını fark edeceksiniz. Ödemekte olduğunuz kredinin vadesinde kredi notunu yükseltecek kadar düşüş gözlenmemesi, bu durumun nedenlerinden yalnızca bir tanesidir. Mevcut kredi borcuna düzenli ödemeler yapmanız, risk durumunun normale dönmesinde yararlı olacaktır. Bu durumda yeni bir kredi kullanmak isterseniz, borçlarınızı azaltmaya ve düzenli ödemeler yapmaya dikkat etmelisiniz. Gecikmede olan taksitleriniz olduğunda, yeni bir kredi için başvuru yapmamalısınız. Kredi borcunuzun geciken kadar tutarını ödedikten birkaç gün sonra yapacağınız başvurular daha kolay onay alabilir.

Gelir Durumunun Yeni Kredi Başvurusuna Etkisi

İhtiyaç kredisi kullanan bir banka müşterisinin, kredi borcu öderken yeni kredi başvuru onayı alabilmesi için yeterli müşteri limitine sahip olması gerekiyor. Geliriniz, bankalardan kullanabileceğiniz toplam kredi tutarını belirlemektedir. Bir bankaya olan borcunuz, diğer bankalardaki toplam müşteri limitinizi de etkiler. Sizin için tanımlanan müşteri limitinin üzerinde kredi başvurusunda bulunursanız, olumsuz yanıt alma olasılığınız yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  İcralık Memur Kredi Çekebilir mi?

Gelir durumuna göre kredi limiti belirlenirken, aylık taksit tutarları dikkate alınır. Kullanabileceğiniz toplam kredinin taksitleri toplamı, belgelenebilir gelirinizin yarısından fazla olmamalıdır. Örneğin, 3.000 TL aylık geliri olan biri, aylık 1.500 TL taksit ödeyebilecek şeklinde düzenlemeye tabii tutulur. Mevcut taksit miktarınızı göz önünde bulundurarak, yeni ürünün maksimum limitini belirleyebilirsiniz. Ödemelerinizi yaptıkça, müşteri limitimiz artacak ve kredi notunuz yükselme gösterecektir.

Başvurulan Kredi Türünün Yeni Kredi Başvurusuna Etkisi

Banka ürünlerinden ihtiyaç kredisi kullanılması halinde, yeni kredi başvurusunun konut kredisi veya taşıt kredisinden biri olması halinde, müşteri limiti göz önünde bulundurulmadan olumlu değerlendirilebiliyor. Kredi notu yüksek, mevcut borcunu düzenli ödeyen ve belgelenebilir geliri olan kişiler, konut veya taşıt kredisine başvuru yapabiliyor. Bu tür kredilerde, mülke ipotek işlemi söz konusu olduğundan, konut veya taşıt değerinin belirli bir yüzdesine kadar kredi başvurusu onay alabiliyor.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir