KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), tüm kredilerin takibini sağlamak ve diğer paydaşlarla bu bilgileri paylaşmak üzere 1995 senesinde 11 banka ortaklığı ile kurulmuş, 2014 yılında ise KKB tarafından Findeks markası hayata geçirilerek kişilerin bireysel anlamda kredi durumlarını ve kredi geçmişlerini takip edebilecekleri ve sorgulayabilecekleri www.findeks.com internet sitesi faaliyete geçmiştir. KKB’ye ortak üyeler ise kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank’ın yanı sıra, 5 özel banka olan Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank ve Yapı ve Kredi Bankası’dır. KKB, ortak üye olan bankaların dışında diğer 34 bankaya da hizmet sunuyor.

Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı olan kişilerin tüm kredi kullanımları, kişilerin findeks risk raporunda yani eski ismiyle KKB Risk Raporunda yer almaktadır. Bazı ödemelerini düzenli olarak yapmayan idari takip kanuni takip gibi bankalarla ilgili sorun yaşayan fakat tüm borcunu kapatmasına rağmen  bankaların yapmaları gereken bildirimleri zamanında yapmaması nedeniyle KKB Risk Raporunda bu borçlar zaman zaman halen ödenmemiş olarak gözükebilmekte ve bu nedenle kredi taleplerine red alınabilmektedir.

Ödemesi geciken ve sonradan ödenen ve kapanan borçların KKB risk raporunda düzeltilebilmesi için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ikili ilişkilerin iyi olduğu bir banka şubesindeki müşteri temsilcisi aracılığı ile Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etmektir.  Diyaloğunuzun olmadığı bankalar genellikle bu işlemi yapmaya sıcak bakmayacaklardır.

Bu aşamada ikinci seçenek referans no’ya sahip findeks risk raporu alarak KKB kredi notuna itirazın internet üzerinden kişilerin direk kendileri tarafından yapılmasını anlatacağız.  Sadece detay raporlar için itiraz girilebildiğini, üretim tarihi üzerinden bir ay geçmiş olan raporlara itiraz edilemeyeceğini hatırlatalım.

Bunun için öncelikle KKB’nin http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx internet adresine girilmesi gerekiyor.

Bu kısımdan Risk Raporu İtiraz Girişi kısmına tıklamalıyız.

Görüleceği üzere itiraz ekranında Rapor Referans No, T.C. Kimlik No, E-Posta Adresi bilgileri talep edilmektedir.

 Bu bilgileri girip detay raporda yer alan ve halen bildirimi yapılmayan  Kayıt Referans No’yu girmemiz istenecektir.

Kayıt Referans Numarası girildikten sonra karşımıza İtiraz Edilecek Alanlar kısmı çıkacaktır.

Bu bölümden itiraz edeceğimiz -Bu hesap bana ait değil – Açılış Tarihi -Kapanış Tarihi -Takip Tarihi -Kredi Tutarı / Limiti -Son Ödeme Durumu -Toplam Bakiye bölümlerinden hangisine itiraz edeceksek işaretlememiz gerekmektedir.

Gerekli işaretlemelerden sonra itirazın başarılı bir şekilde alındığı belirtilecek ve Rapor İtiraz Numarası verilecektir.

Yapılmış olunan itiraz sonucu, bankadan gelen yanıt doğrultusunda cevaplanıp 48 saat içerinde size ulaşacaktır.

İlgili banka veya bankaların itirazınıza cevaplaması durumunda e-mail edresinize “…. numaralı risk raporunuza ait itirazlarınız cevaplanmıştır. Web sitemizi ziyaret ederek itirazlarınızın durumunu görüntüleyebilirsiniz. Risk Raporu İtiraz Numarası : …  Risk Raporu Referans Numarası : …” şeklinde mesaj gelecektir.

Aynı ekrandan http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx  Risk Raporu İtiraz Sorgulama kısmından Rapor Referans Numarası ile sorguladığınızda itirazlarınızın cevaplandığını ve ilgili bildirimlerde eksiklik varsa düzeltildiği görebilirsiniz. Yaptığınız itiraz sonrası kredi notunuzun hemen yükselmeyebileceğini fakat herhangi bir kredi başvurunuza bu kayıt engel oluyorsa bu engelin ortadan kalkacağını hatırlatalım.

Previous Kredi Notu Nedir?
Next Memurlar Kredi Notu

About author

You might also like

İhtiyaç Kredisi Kampanyaları 0 Comments

Memur Kredisi Veren Bankalar

Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar memur kredisi adı altında kamu çalışanlarına piyasa şartlarının daha altında ve daha uygun faiz oranlarıyla kredi kullandırmaktadır. Kredi kullanımı esnasında faiz oranının belirlenmesinde belirli

Kredi Notu 0 Comments

Kredi Notu Nedir?

KKB Kredi Kayıt Bürosu Kredi Notunu Öğren Kredi Notu Nedir? Kredi Notu, uzun yıllardan bu yana bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Bireysel nitelikli kredi ve kredi

Kredi Notu 0 Comments

Kredi Notunda Puan Aralıkları Değişti mi?

Kredi notu bankaların kredili ürünlerini kullanmak isteyen kişiler için bankaların dikkate aldığı önemli bir değerlendirme kriteridir. Kredi notu findeks tarafından tüm bankalardan işlenen ödeme verileri ve ödeme performansı dikkate alınarak

Kredi Notu 0 Comments

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri 2017

100’den fazla faktörün bir algoritma süzgecinden geçerek hesaplanması sonrasında kredi skoru oluşmaktadır. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi açılışları, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer

Kredi Notu 0 Comments

Memurlar Kredi Notu

Bankalar ve finans kurumlarının yıllar önce kurdukları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) yani kredi notu sistemi ve kredi notu bilgilerinin 2014 yılında findeks aracılığıyla tüm vatandaşlara açılmış ve sonrasında kredi notuyla

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!