KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi Notu Mar 28, 2021 Yorum yok

Bireysel kredilerin takip ve kontrolünü sağlamak üzere gerekli olan bilgi paylaşımını gerçekleştirmek amacıyla, 1995 yılında 11 bankanın ortaklığı ile Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) kurulmuştur. 2014 yılında ise KKB tarafından Findeks markası hayata geçirilerek kişilerin bireysel anlamda kredi durumlarını ve kredi geçmişlerini takip edebilecekleri ve sorgulayabilecekleri www.findeks.com internet sitesi faaliyete geçmiştir.

Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı olan kişilerin tüm kredi kullanımları kişilerin findeks risk raporunda yani eski ismiyle KKB Risk Raporunda yer almaktadır. Bazı ödemelerini düzenli olarak yapmayan idari takip kanuni takip gibi bankalarla ilgili sorun yaşayan fakat tüm borcunu kapatmasına rağmen  bankaların yapmaları gereken bildirimleri zamanında yapmaması nedeniyle KKB Risk Raporunda bu borçlar zaman zaman halen ödenmemiş olarak gözükebilmekte ve bu nedenle kredi taleplerine red alınabilmektedir.

Ödemesi geciken ve sonradan ödenen ve kapanan borçların KKB risk raporunda düzeltilebilmesi için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ikili ilişkilerin iyi olduğu bir banka şubesindeki müşteri temsilcisi aracılığı ile Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etmektir.  Diyaloğunuzun olmadığı bankalar genellikle bu işlemi yapmaya sıcak bakmayacaklardır.

Bu aşamada ikinci seçenek referans no’ya sahip findeks risk raporu alarak itirazın internet üzerinden kişilerin direk kendileri tarafından yapılmasını anlatacağız.  Sadece detay raporlar için itiraz girilebildiğini, üretim tarihi üzerinden bir ay geçmiş olan raporlara itiraz edilemeyeceğini hatırlatalım.

Bunun için öncelikle KKB’nin https://www.kkb.com.tr/teyit-itiraz internet adresine girilmesi gerekiyor.

Bu kısımdan Risk Raporu İtiraz Girişi kısmına tıklamalıyız.

Görüleceği üzere itiraz ekranında Rapor Referans No, T.C. Kimlik No, E-Posta Adresi bilgileri talep edilmektedir.

Not: Rapor Referans No, findeks’ten alacağınız notlu risk raporunun “Kayıt Referans No” kısmında yazan, kısaca raporun numarasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Bu bilgileri girip detay raporda yer alan ve halen bildirimi yapılmayan  Kayıt Referans No’yu girmemiz istenecektir.

Not: Kayıt Referans No, findeks’ten alacağınız notlu risk raporunda her kredili ürüne ait olan  “Kayıt Referans No” kısmında yazan numaradır.

Kayıt Referans Numarası girildikten sonra karşımıza İtiraz Edilecek Alanlar kısmı çıkacaktır.

Bu bölümden itiraz edeceğimiz -Bu hesap bana ait değil – Açılış Tarihi -Kapanış Tarihi -Takip Tarihi -Kredi Tutarı / Limiti -Son Ödeme Durumu -Toplam Bakiye bölümlerinden hangisine itiraz edeceksek işaretlememiz gerekmektedir. Gerekli işaretlemelerden sonra itirazın başarılı bir şekilde alındığı belirtilecek ve Rapor İtiraz Numarası verilecektir.

Yapılmış olunan itiraz sonucu, bankadan gelen yanıt doğrultusunda cevaplanıp 48 saat içerinde size ulaşacaktır.

İlgili banka veya bankaların itirazınıza cevaplaması durumunda e-mail adresinize “…. numaralı risk raporunuza ait itirazlarınız cevaplanmıştır. Web sitemizi ziyaret ederek itirazlarınızın durumunu görüntüleyebilirsiniz. Risk Raporu İtiraz Numarası : …  Risk Raporu Referans Numarası : …” şeklinde mesaj gelecektir.

Aynı ekrandan http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx  Risk Raporu İtiraz Sorgulama kısmından Rapor Referans Numarası ile sorguladığınızda itirazlarınızın cevaplandığını ve ilgili bildirimlerde eksiklik varsa düzeltildiği görebilirsiniz. Yaptığınız itiraz sonrası kredi notunuzun hemen yükselmeyebileceğini fakat herhangi bir kredi başvurunuza bu kayıt engel oluyorsa bu engelin ortadan kalkacağını hatırlatalım.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir