Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Mar 28, 2021 Yorum yok

Konut veya taşıt almak istediğimizde, acil bir nakit ihtiyacımızda elimizde yeterli para yoksa hepimiz “Kredi çekebilir miyiz?” sorusunu sorarız kendimize. Bankalar ise kredi başvurusunda “Acaba bu kişinin yeterli kredi notu var mı?” diye sorar. Bu nedenle kredi notu bankalarla çalışmak isteyen herkes için önemlidir ve kredi notuna dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi notunun 1 ile 1900 puan arasında risk grubuna göre 5 kademede oluşturulduğunu, Bireysel Kredi Notu Nedir? yazımızda ifade etmiştik.

Kredi notunuz eğer 1-1150 puan arasında en riskli ve orta riskli gruplarında kalıyorsa kredi talepleriniz bankalar tarafından büyük ihtimalle reddedilir. 1200-1300-1400 gibi puanların yer aldığı az riskli grupta ise kesin olmamakla birlikte yine kredi kullanımı yapılabilir. Kredi notunuz 1500-1900 puanlar arasında iyi ve çok iyi grubunda ise kredi talepleriniz büyük ihtimalle olumlu sonuçlanır ve kredi talebiniz onaylanır.

Kredi notu durağan bir şey değildir, sürekli değişir. Ödemeleriniz düzenli olduğu sürece ve gecikmede gözüken bakiyeniz olmadığı sürece kredi notunuz artış sürecine girecektir.

Peki kredi notumuzu nasıl yükseltebiliriz?

Kredi notunun hesaplanmasında kullanılan 5 farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenlere dikkat edildiğinde kredi notu yükselme sürecine girecektir. Bu etkenler;

1-  Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (Kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi kullanılan kredili ürünlere olan ödemelerin düzenli olup olmadığı en önemli ayaktır. 1 gün dahi gecikmeli ödeme yapılmamalıdır)

2- Mevcut hesap ve borç durumu (Kullanılan kaç kredili ürün olduğu, bu kredili ürünlerin kullanılan tutarı ve kalan borç tutarı etkilidir. Örneğin kredi kartının tüm limiti kullanılmamalı, limitin bir kısmı boş bırakılmalıdır. Kredi kartının tüm limitinin kullanılması risk seviyesini arttırır, kredi notunuzu düşürebilir)

3- Yeni kredili ürün açılışları (Yeni bir kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı açılması durumunda kredi notu hesaplamasında  risk seviyesi artar ve bu nedenle kredi notu düşebilir, düzenli ödemelerle tekrar eski seviyesine ulaşır)

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2021

4- Kredi kullanım yoğunluğu (Sürekli kredi kullanan birisinin risk seviyesi artar ve kredi notu düşebilir)

5- Diğer (Kredi notunu etkileyen diğer etkenler findeks tarafından açıklanmamaktadır)

Ödemelerde gecikme olması ve kredi notunuzun düşmesinden sonra tekrar  kredi ihtiyacınız oluşursa “Kredi notumu nasıl arttırabilirim ve kredi çekebilirim?” sorusunu yöneltebilirsiniz.

Düşük kredi notunu yükseltmek için en önemli koşul az çok demeden tüm ödemelerinizi düzenli hale getirmektir. Bir krediyi ödemekte zorluk çekiyorsanız gecikmeli ödemektense krediyi ödeyebileceğiniz şekilde yapılandırıp düzenli ödeme yapmaya başlayın. Kredi kartı ödemeleriniz düzenli değilse kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirebilirsiniz veya kredi çekip kredi kartı borcunu kapatıp taksitle ödeyebilirsiniz.

İkinci olarak borç yükünüzü azaltmak olarak söyleyebiliriz. Kenarda bir miktar nakit paranız varsa kredi veya kredi kartı borçlarınızın kapatabildiğiniz kadarını kapatabilirsiniz. Borç tutarınız azalacağından risk seviyeniz azalıp kredi notunuz yükselebilir.

Diğer bir konu kullanılmayan kredi kartı veya kredili mevduat hesaplarının kapatılmasıdır. Her ne kadar kullanmasanız bile kredi kartı veya kredili mevduat hesabının size tahsis edilen limitleri her an kullanabilir şekildedir, bu nedenle risk teşkil eder ve kredi notunuzu düşürebilir.

Yeni kredi, kredi kartı başvurusu yapılmaması kredi notunu yükseltebilecek başka bir konudur. Kredi, kredi kartı başvurularının tümü onaylanmasa bile Findeks tarafından kayıt altına alınmaktadır. Çok sayıda kredi, kredi kartı başvurusu yapılması bankalar tarafından riskli olarak görülür. Bu nedenle başvuru yapmadan önce banka personelinden başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili bir ön bilgi almak daha uygun bir yoldur. Başvuru yaparken 1-2 bankaya başvuru yapmak ölçülü olabilir. 10 tane bankaya başvuru yapıp red yanıtı aldığınızda 11. bankanın size yüzde 99 kredi vermeyeceğini unutmayın.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir