Hangi Bankalar Ücretsiz Ortak ATM Kullandırıyor?

Genel Eyl 26, 2021 Yorum yok

Finansbank ortak atm hangi bankalar, Fibabanka ortak atm, İş bankası ortak atm, Enpara ortak atm, hangi bankaların atm’si ortak gibi banka müşterileri tarafından sorgulamalar yapılmaktadır. Ortak ATM kullanan bankaları bu yazımızda ele alacağız.

ATM’ler banka müşterilerine 7 gün 24 saat para çekme, para yatırma, borç ödeme işlemleri yapabilmelerini sağlayan cihazlardır. Banka kartı veya kredi kartı yanınızda olmasa bile artık bankacılık mobil uygulamalarındaki kare kod ile ATM’lerden birçok işlem yapılabilmektedir. Mayıs 2021 itibarıyla Türkiye genelinde bankaların 52.145 adet ATM’si vardır.

Birçok bankacılık işleminin artık daha çok online olarak internet şubeleri veya mobil uygulamalar ile ATM’ler üzerinden yapılmaya başlanmasıyla birlikte bankaların; kira, personel giderleri gibi masraflı olan, kar-zarar anlamında ticari açıdan öncelikli olmayan lokasyonlara banka şubesi açmaları veya kendi ATM’lerinin konulması ikinci plana atılmıştır.  Bankalar açısından şube açılması ve ATM’ler yüksek bir maliyete sebep olmaktadır. Banka şubelerinin önünde ATM’ler bulunurken, şube olmayan bir noktaya yine kiralama yoluyla ATM açılabilmekte ve masraflı olmaktadır.

Şehir merkezlerinde banka şubeleri veya ATM’ler yaygın şekilde bulunurken daha çok ilçe ve küçük yerleşim yerlerinde tüm bankaların şube açması veya ATM koyması mümkün gözükmemektedir. Bu sebeple bankalar kendi aralarında yaptıkları anlaşmalarla müşterilerinin birbirlerinin ATM’lerini kullanabilmesine imkan tanımaktadır.

Kamu bankalarının aralarındaki protokolle ortak ATM bankamatik kullanmasıyla birlikte özel bankalarda kendi aralarında ortak ATM kullanımı konusunda anlaşmalar yapmaktadır.

Ortak ATM Nedir?

Ortak ATM, anlaşmalı bankaların müşterilerinin başka bir bankaya ATM’lerden bakiye sorgulama, para çekme gibi işlemleri yapmasına imkan tanıyan sistemdir.

Kamu Bankaları Ortak ATM

Kamu bankalarının ATM’leri kendi aralarında ortak ATM’dir. Sistemde yaklaşık 15 bin üzerinde ATM bulunmaktadır.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlak Katılım bankalarının ATM’leri limitler dahilinde ortak ATM olarak kullanılabilmektedir. Kamu bankalarının ortak ATM kullanımında işlem ücreti alınmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Memur Kredi Çekerse Mal Bildirimi

Para çekme, para yatırma, bakiye sorma, kredi kartı borcu ödeme, kredi kartlı borç sorgulama, kredi kartlı limit sorgulama, şifre işlemleri gibi işlemler işlem limitleri dahilinde ücretsiz yapılabilmektedir.

Fibabanka-İş Bankası Ortak ATM

Fibabanka ortak ATM’si İş Bankası ATM’leri ve PTTmatik ATM’leridir. Sistemde 10 binin üzerinde ATM bulunmaktadır.

Fibabanka banka kartı ve kredi kartlarıyla İş Bankası ATM bankamatiklerinden para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama ve kredi kartı işlemleri gibi birçok ortak ATM işlemi ücretsiz yapılabilmektedir.

TEB-Denizbank-QNB Finansbank Ortak ATM

TEB-Denizbank-QNB Finansbank bankalarının ATM’leri kendi aralarında ortak ATM’dirTEB Bankasına ait olan Cepteceb müşterileri de ortak ATM’lerden faydalanabilmektedir.

TEB, DenizBank, QNB Finansbank bankalarının anlaşmaları gereğince bu bankaların ATM’lerini müşterileri ortak ATM olarak kullanılabiliyor. Anlaşma kapsamında her ay 3 işleme kadar para çekme, para yatırma, kredi kartı borcu ödeme masrafsız olarak yapılabilirken; hesap bakiyesi, kredi kartı borcu ve limit sorgulama sınırsız olarak yapılabiliyor.

Para çekme, para yatırma ve kredi kartı borcu ödemesi için 4. işlemden sonra işlem ücreti alınmaya başlanıyor.

Enpara, Finansbank’a ait olduğu için Enpara müşterileri Finansbank ATM’lerinin yanısıra TEB ve DenizBank ATM’lerini işlem limitleri doğrultusunda kullanabilmektedir. Enpara ortak atm TEB ve Denizbank ATM’leridir.

ING Bank- Akbank-İş Bankası Ortak ATM

ING Bank-Akbank-İş Bankası’nın yaptığı anlaşmayla bu bankalara ait ATM’lerden müşterileri bakiye sorgulama, para çekme, para yatırma, kredi kartı borcu ödeme, borç sorgulama, borç ödeme, kredi kartı limiti sorgulama gibi işlemleri ücretsiz olarak yapabilmektedir. Sistemde yaklaşık 12 bin üzerinde ATM bulunmaktadır.

Banka Grubu Ortak ATM Anlaşması Olan Bankalar
Kamu Bankaları Ziraat Bankası-Halkbank-Vakıfbank
Ziraat Katılım-Vakıf Katılım-PTTBank- Emlak Katılım
Özel Bankalar Fibabanka-İş Bankası
Özel Bankalar TEB-Denizbank-QNB Finansbank
Özel Bankalar Akbank-İş Bankası
Özel Bankalar ING Bank-Akbank-İş Bankası
İlginizi Çekebilir:  Bankalar Konut Kredisi Vermiyor mu?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir