Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası Kamu Çalışanlarına Kredi

Bankalar, Kredi Tem 26, 2021 Yorum yok

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın artık verdikleri bankacılık hizmetleri bakımından belli bir noktaya geldiğini ve özel bankalardan geri kalmadığını ve hatta düzenledikleri kampanyalarla onlarla yarışabildiklerini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda devlet bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankasının kamu çalışanlarına, memurlara verdiği özel kredilerden bahsedeceğiz.

Kamu çalışanları kavramı, memur, kamu işçisi, kamu da çalışan sözleşmeli personel gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Memurlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre çalışan personel grubu veya statüsü olurken, kamu işçisi veya sözleşmeli personel kamu çalışanı olmakla birlikte aslında memur değildirler ve bu statüye girmezler. Bankalar tıpkı memurlar gibi iş güvencesi olan kamu işçileri ve sözleşmeli personeli de genel bir tanım olan kamu çalışanı sınıfı içine alarak memur kredisi, kamu kredisi verebilmektedir.

Kamu çalışanı kavramı içerisine memur, asker, polis, doktor, hemşire, işçi gibi birçok kamu meslek grubu girmektedir.

Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası; kamu çalışanlarına iş güvencelerinin olması ve maaşlarının düzenli olarak aksamadan bankaya yatması nedeniyle daha kolay kredi vermektedir. Devlet bankaları olmaları nedeniyle bu bankaların kamu çalışanlarına kredi verme anlamında yaklaşımları daha esnek ve pozitif olmaktadır. Buradan pozitif derken kamu bankaları kamu çalışanlarına hemen sorgusuz sualsiz kredi veriyorlar anlamı çıkmamalıdır. Yine diğer bankalarda olduğu gibi memurlar ve kamu çalışanları için de kredi notunun belli bir seviyede olması, yasal takip olmaması, ödemelerde gecikme olmaması gibi kriterlere kamu bankaları tarafından dikkat edilmektedir. Maaşınız ne kadar yüksek olursa olsun, kredi notunuz düşükse kamu bankaları, kamu çalışanlarına kredi vermeyebilir. Kamu bankaları kredi notu yüksek ve maaşını kendilerinden alan kamu çalışanlarına daha uygun faizle kredi kullandırabilmektedir.

Kamu çalışanlarının; Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapmalarının birçok yolu bulunmaktadır. Şimdi bu bankaların kamu çalışanlarına ve memurlara yönelik verdikleri kredilere bakalım.

İlginizi Çekebilir:  Vakıfbank Memur Kredisi

Halkbank Kamu Çalışanlarına Özel Kredi

Halkbank yüzde 1,61 faiz ve 36 ay vadeye kadar 100.000 TL’ye kadar kamu kredisi verebilmektedir. Halkbank kamu kredisinde, kredi tahsis ücreti olursa yüzde 1,61, tahsis ücretsiz olursa yüzde 1,61 faiz oranı uygulanmaktadır.

Halkbank kamu çalışanlarına özel krediye Halkbank internet şubesi, Halkbank Mobil Şube veya banka şubelerinden başvuru yapılabiliyor.

Halkbank zaman zaman kamu çalışanlarına yönelik olarak konut kredisi, kredi kartı kampanyaları yapabiliyor.

Vakıfbank Kamuya Özel İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank kamu çalışanlarına kredi veren devlet bankalarından bir tanesi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar, kadrolu işçiler ve emekliler Vakıfbank kamuya özel ihtiyaç kredisine başvuru yapabilmektedir. Vakıfbank kamu kredisinin faizi yüzde 1,51’den başlamakta ve kişinin kredi notuna göre değişmektedir.

Vakıfbank kamuya özel ihtiyaç kredisi, yüzde 1,51 faiz, 36 ay vade ve 125.000 TL’ye kadar kredi çekilmesine imkan tanıyor. Kefil istenmemekle birlikte şubeler tarafından gerekli görülürse istenebileceği belirtiliyor.

Vakıfbank kendi maaş müşterilerine internet şubesi veya mobil şube üzerinden kredi başvurusu yapılmasına imkan sağlıyor. Daha detaylı bilgi için Vakıfbank şubelerinden bilgi alınması gerekiyor.

Ziraat Bankası Kamu Çalışanlarına Kredi

Ziraat Bankasının kamu çalışanlarına özel olarak tanımladığı bir kredi bulunmuyor. Ziraat kamu çalışanlarına kredi, anladığımız kadarıyla “Çalışanın Artısı Kredi Paketi” içerisine giriyor. Ziraat Bankası kamu veya özel sektör çalışanı ayrımı yapmaksızın maaşını Ziraat’ten alan çalışanlara özel kredi tanımlaması yapmış. 36 ay vade ve 1,51 faiz oranı gözüken bu kredi için üst limitin ne olduğunu ve başvuru kanallarını bilemiyoruz ama Dijital Kredi şeklinde şubeye gitmeden kredi kullanabileceği belirtiliyor. Ziraat Bankası şubelerinden detaylı bilgi alınabilecektir.

Kredi Hesapla sayfamızdan kredi faiz oranı ve kredi tutarına göre kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Krediler 60 ay olacak mı 2021?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir