PTT Kredi Başvurusu 2021

Kredi Haz 02, 2021 Yorum yok

PTT, asıl çalışma alanı olan posta-kargo hizmetlerinin dışında verdiği bankacılık hizmetleriyle kişilerin kredi kullanmalarına aracılık ediyor. Ülke genelinde banka şubelerine göre daha yaygın hizmet ağına sahip PTT şubeleri nedeniyle PTT kredisine kolay bir şekilde başvuru yapılabiliyor.

PTT sadece kredi başvurularını alıyor, kredi başvurusunu ilgili banka veya bankalar değerlendiriyor. Herkese sorgusuz sualsiz kredi verilmesi gibi bir şey söz konusu değil, yine diğer kredilerde olduğu gibi kredi notu ve ödeme geçmişi banka tarafından dikkate alınıyor.

PTT kredisi genel olarak maaşlarını PTT’den alan emeklilere verilen bir kredi hizmeti. PTT’nin anlaşmalı olduğu banka ise Aktifbank olarak gözüküyor.  Aktifbank N Kolay Emekli Kredisine  emekliler başvuru yapabilirken emekli olmayan diğer kişiler de düşünülmüş elbette.

PTT Tüketici Kredisine ise acil nakit ihtiyacı olanlar başvuru yapılabiliyor. PTT kredi faiz oranlarının piyasa şartlarına göre biraz fazla olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Bununla birlikte belli bir yaş üzerindeki emeklilere kredi verilebilmesi açısından PTT kredisi avantaj sağlayabilir.

PTT kredisi, PTT tarafından değil anlaşmalı olan banka tarafından veriliyor. PTT kredi başvuruları için şahsen PTT şubesine başvuru yapılması gerekiyor.

PTT’nin Kredi İçin Anlaşmalı Olduğu Bankalar

PTT Kredi 2021 için, PTT’nin şu anda sadece Aktifbank ile kredi konusunda anlaşması var ve iki adet kredi seçeneği yer alıyor. Şimdi bu kredi seçeneklerine birlikte göz atalım.

Aktifbank N Kolay Emekli Kredisi​

Emekli maaşını PTT’den alanlar 1.250 TL – 80.000 TL arasında 36 ay vadeye kadar krediye başvuru yapabiliyor. Yüzde 2,79 faiz oranıyla kullandırılan krediye başvuru için 80 yaş sınırı var. Kefil istenmiyor. 10 bin TL kredi için 36 ay vadede 482 TL taksit çıkıyor. Kefil talep edilmiyor. Kredi tutarının binde beşi kadar Kredi Tahsis Ücreti kesintisi yapılıyor. Emekli maaşını başka bankalardan alan emekliler maaşlarını PTT’ye taşınarak başvuru yapabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Memur Araba Kredisi

PTT Tüketici Kredisi​

PTT Tüketici Kredisi​’ne maaşını PTT’den almayan diğer kişiler başvuru yapabiliyor. Faiz oranı yüzde 2,59 şeklinde belirlenmiş ama bu faiz oranının kredi notuna göre değişebileceği ifade ediliyor. PTT Tüketici Kredisi​’ne, 1.250 TL – 30.000 TL arasında 36 ay vadeye kadar başvuru yapılabiliyor. 10 bin TL kredi için 36 ay vadede 465 TL taksit çıkıyor. Yine aynı şekilde tüm kredilerde olduğu gibi kredi tutarının binde beşi kadar Kredi Tahsis Ücreti kesintisi yapılıyor.

PTT Krediye Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartlarıyla PTT şubelerine şahsen başvuru yapması gerekiyor.

Kara Listede Olanlar PTT Kredisi Alabilir mi?

Ödemelerinde gecikme olanlar, borçları nedeniyle idari veya kanuni takip geçirenlerin belli bir süre kredi notları düşük olacağından, borçlarını tamamen ödeyip kapatsalar bile bir süre PTT kredisi dahil diğer kredileri de almaları mümkün değil.

PTT’nin emeklilere yönelik olarak kredi hizmetini biraz daha geliştirerek ve emeklilere daha uygun veya piyasaya yakın kredi faiz oranlarıyla hizmet vermesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Örneğin kamu bankalarıyla veya istekli olan özel bankalarla bu yönde daha etkili kampanyalar yapılabilir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir