Kredi Sicil Affı 2021

Kredi Eyl 26, 2021 Yorum yok

Kredi ve kredi kartı borcu olanlara 2021 yılında sicil affı getirilmiştir. Buna göre, 9 Haziran 2021 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan düzenlemeye göre 20 Mayıs 2021 tarihinden önce ödemeleri aksayan kredi ve kredi kartı borçlarının yıl sonuna kadar yani 31 Aralık 2021 tarihine kadar hepsinin ödenmesi veya yapılandırılması durumunda bankaların bu kişilere yeniden kredi verebilmesinin önü açılmıştır. Soru ve cevaplarla 2021 sicil affına aşağıda detaylı bir şekilde yer veriyoruz. Meraklı olanlar yazımızın en altındaki Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin açıklamasını inceleyebilirler.

2021 Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?

Sicil affı, gerçek ve tüzel kişilerin karşılıksız çek, protestolu senet, bireysel ve ticari nitelikli kredi kartı dahil tüm kredi borçlarını kapsıyor.

Hangi Tarihli Borçlar 2021 Sicil Affı Kapsamına Giriyor?

Gecikmeli borçların, 20 Mayıs 2021 tarihinden önceye ait olması ve 20 Mayıs 2021 tarihi itibariyle bir kısmının veya tamamının ödenmemiş olması gerekiyor. Ödemesi 20 Mayıs 2021 tarihinden sonra olan borçlar sicil affı kapsamına girmiyor. Düzenleme sonrası nasıl olsa sicil affı var düşüncesiyle kişilerin kredi ödemelerini geciktirmemesi maksadıyla tarih, düzenlemenin yapıldığı 9 Haziran 2021 öncesi bir tarih olarak düzenlenmiştir.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Şartlar Nedir?

Gecikmedeki ödenmemiş borçların yılın son gününe denk gelen 31 Aralık 2021 Cuma gününe kadar hepsinin ödenmesi veya yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Kredi Sicil Affı Başvuruları Nereye Yapılacak?

Kredi sicil affı başvuruları yine borcunuzun bulunduğu bankalara yapılacak. Sicil affından yararlanmak için borcunuzun tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması gerekiyor.

2021 Sicil Affı Dilekçesi Örneği Var mı?

Bankaların başvuru aşamasında matbu dilekçelerini şubelerden alıp doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Bankalar Sicil Affı İçin Kredileri Yeniden Yapılandırmak Zorunda mı? 

Bankalar ticari amaç güden finans kurumları olduğundan gecikmedeki kredinizi veya kredi kartı borçlarınızı yeniden yapılandırmak zorunda değildir. Kredi yeniden yapılandırma talebinizin banka tarafından kabul edilmesi ve size banka kriterleri doğrultusunda yeniden yapılandırma önerilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Sicil Affı Kredi Yeniden Yapılandırma Faizi Kaç Olacak?

Ödemeleri geciken kredilerin yapılandırması aşamasında piyasadaki güncel kredi faizlerinden bir miktar daha yüksek kredi yapılandırma faizi uygulandığını söyleyebiliriz. Yani özetle “2021 sicil affından yararlanmak için kredi yapılandırma faizi kaç olur?” sorusuna yanıt, “normal ihtiyaç kredi faizlerine göre yüksek olabilir” şeklinde olacaktır.

Kredi Sicil Affından Sonra Kredi Puanım Hemen Yükselir mi?

Kredi notunuz veya kredi puanınız sicil affından sonra hemen yükselmeyebilir. Sicil affı kapsamına giren borcun hepsinin ödenmesi veya yeniden yapılandırılması sonrasında aylık gecikmeli ödemelerin ve borç bakiyesinin sona ermesi ve kredi risk raporuna yansıması sonrasında kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Kredi Sicil Affı kapsamında olumsuz kayıtlar silinmeyecek fakat borcun ödenmesi veya yapılandırılması halinde bankalara bu kişilere tekrar kredi verebilirsin şeklinde bu düzenlemeyi düşünebiliriz.

Sicil Affıyla Borcumun Tamamını Ödedim, Tekrar Kredi ve Kredi Kartı Alabilir miyim?

Borcunuzun tamamını ödeyerek sicil affından yararlanmanız, kredi notunuzu hemen yükseltmeyeceğinden ve gecikmeli ödemelerin 5 yıl daha kayıtlarda gözükecek olması nedeniyle bankaların size tekrar kredi veya kredi kartı vermesi zaman alacaktır. Gecikmeli borcun tamamını kapatıp hemen kredi veya kredi kartı vermesi mümkün olmayabilir ve bir süre beklemeniz gerekebilir.

Kaynak: TBB Risk Merkezi Duyurusu

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir