Memur Kefilli Kredi

Kredi Eyl 26, 2021 Yorum yok

Memur kefilli kredi, memurların eş, dost, akraba veya tanıdıklarının kredi başvurularında kefil oldukları kredi türüdür.

“Kefil”; borcunu ödemeyenin veya verdiği sözü yerine getirmeyenin bütün sorumluluğunu üzerine alan kimse olarak tanımlayabiliriz.

Bankalar, kredi notu düşük kişilerden kendilerine kefil göstermeleri karşılığında kredi tahsisi yapabilmektedir.

Krediye başvuran kişinin kredi notu yüksek, düzenli bir gelire sahipse zaten kefil istenmez, bununla birlikte kredi notu düşük fakat krediyi ödeyebilecek gelire sahip kişilerden bankalar kendilerini garanti almak adına kefil istemekte, kefil olarak ise en popüler olarak kamu personeli veya memurlar rağbet görmektedir.

Kefil olacak kişinin kredi notunun yüksek, ödemeleri düzenli, krediyi kullanan kişinin ödeyememesi durumunda krediyi ödeyebilecek düzenli gelire sahip durumda olması gerekir. Kredibilitesi ve kredi notu düşük, ödemelerinde gecikmeler olan kişiler bankalar tarafından kefil olarak kabul edilmez.

Memurlar ekonominin bozuk olduğu dönemlerde örneğin kredi çekmek isteyen esnaflara, özel sektör çalışanlarına  lazım olabilmektedir. Bankalar ödemelerini düzenli yapamayacağını veya düzenli maaş alamayacağını riskli olarak görerek esnaf, özel sektör çalışanları vb. kimselerden memur kefil talep edebilmektedir.

Aslında birçok alanda memur kefil istenebiliyor, ev kiralarken ev sahipleri evi kiralayacak kişilerden memur kefil göstermelerini isteyebiliyor.

Memurlar ise tanıdıklarından gelecek kefil olma isteklerine mesafeli yaklaşmak durumunda, zira kredinin ödenmemesi durumunda borcu ödemekle mükellef olacaklar, hatta borcun ödenmemesi halinde sahip oldukları taşınır ve taşınmaz mallar olan ev, araba, arsa vb. üzerine icra gelmesi, maaşlarından kesinti yapılması söz konusu olabilir. Memurların kredi borcunu ödememesi, kefil oldukları kredi borcunun ödenmemesiyle aynı sonuçları doğurabilir. Memur Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur? yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca kredi kullanımı esnasında eşin rızası alınmadan kefil olunan kredi nedeniyle sorunlar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  İhtiyaç Kredisi Üst Limit

Memurların kendi aralarında kredi kullanacaklarında bankaların istemesi durumunda birbirlerine kefil olmaları ise zaman zaman görülebilmektedir. Gerek memurlar, gerekse diğer çalışanların artık kredi kefilliği konusunda bilinçlendiğini ve kolay kolay kimseye kefil olmadığını görmekteyiz. Krediyi kullanan kişi sorumluluk sahibi, krediyi rahatlıkla ödeyebilecek mal varlığına sahip ve uzun süredir tanıdığınız birisi ise kefil olmak değerlendirilebilir.

Kefil olacak kişinin kredi risk raporunda kefil olduğu krediler de gözükmektedir. Kefil olunan kredide ödeme düzensizlikleri asli krediyi çekenin yanında kefil olan kişinin de kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir