Banka Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi Eyl 26, 2021 Yorum yok

Banka ev kredisi veya konut kredisi ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu kredidir. Ev kredisi, kredi faizleri uygun olduğu dönemlerde kullanıldığında aileleri hem ev sahibi yapmakta hem de yatırım amacıyla kullanılmaktadır.

Satın alınan evin kredi ödeme sürecinde değerini artırması, konut kredisi taksitlerinin ev kirası yerine verilerek kişi veya aile adına bir nevi yatırım gibi olması nedeniyle konut kredisi kullanılması önerilebilir.

Konut kredisi ile satın alınan konut üzerine, kredi veren banka tarafından ipotek konulduğundan bankalar açısından konut kredisinin riski diğer kredilere göre daha azdır. Herhangi bir ödememe durumunda banka evi satarak borcu kapatır.

Banka Ev Kredisi Alabilmek İçin Şartlar

Diğer kredilerde olduğu gibi ev-konut kredisi kullanmak isteyen birisinin kredi notu yeterli seviyede olmalı, geçmiş zaman dilimlerinde gecikmiş ödemeleri olmamalıdır. Banka tarafından, ev kredisi çekmek isteyen kişinin düzenli bir gelire sahip olduğu, kişinin gelirinden giderleri çıkarıldığında konut kredisi taksitlerini ödeyebileceği kanaatine varılması gerekmektedir.

Ev Kredisi Nasıl Kullanılır?

Ev kredisi kullanmak için bir miktar peşinatın yani nakit paranızın olması gerekir. Banka konut değerinin en fazla yüzde 80’ine kadar kredi verebilir. Örneğin alınmak istenene konut 100 bin TL değerinde ise banka size ancak 80 bin TL ev kredisi verebilir, kalan 20 bin TL’nin sizin tarafınızdan karşılanması gerekmektedir.

Kredi Çekilecek Evin Değeri Nasıl Bulunur?

Konut kredisi için başvurduğunuzda ve kredi kullanabileceğiniz size söylendikten sonra bankaların çalıştığı konut eksperleri tarafından evin konumu, özellikleri, aynı konumdaki yakın zamanda satılan ev fiyatları dikkate alınarak evin değeri belirlenir ve konut ekspertiz raporu oluşturulur. Banka, işte bu eksper tarafından hazırlanan raporda yer alan konut fiyatı üzerinden en fazla yüzde 80 kredi kullandırabilir. Elinizde daha fazla nakitiniz varsa doğal olarak daha az konut kredisi kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Hesaplama Aracı

Ev Kredisi Kullanma Aşamaları

Konut kredisi için başvuru yapılır ve kredi kullanabileceğinize dair ön onay alınır, banka sizden satın almayı düşündüğünüz evin bilgilerini ister. Daha sonra eksper tarafından eve gidilerek fiyatı belirlenir. Banka bu fiyat üzerinden ve kredi riskinize göre size verebileceği maksimum kredi tutarını söyler. Bankayla anlaşmanız durumunda evin tapu devri aşamasına geçilir ve size tapu devri yapılır, kredi tutarı evi satın aldığınız kişiye ödenir, kalan yüzde 20 veya farklı bir tutar bu esnada yine evi satın aldığınız kişiye sizin tarafınızdan ödenir. Tapunun size satışı aşamasında banka kredi ödemesi bitinceye kadar evin satışını yapamamanız için tapu üzerine ipotek koyar.

Ev Kredisinde Hangi Masraflar Olur?

Konut kredisi kullanırken eksper ücreti, evin değerinin yüzde 3’ü kadar tapu masrafı, DASK, konut sigortası, hayat sigortası gibi hatırı sayılır tutarlarda masraflar ortaya çıkmaktadır.

Konut Kredisi İle Alınacak Ev Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisi çekilerek alınacak evin gelecekte değer artışı görebilecek, gelişime açık yerleşim yerlerinde olan ve içerisinde oturabileceğiniz özelliklere sahip olması önerilmektedir. Ayrıca evin inşaat açısından tamamlanmış olması, ısı yalıtımı açısından mantolama, asansör gibi satın aldıktan sonra size ekstra yüklü masraflar çıkartmayacak özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Konut kredisi taksitleri ile ev kirası arasında tutarlılık olmalıdır. Sonuç olarak ev kredisi ev sahibi olunması ve yatırım amacıyla alınmaktadır. Bin TL kira verilirken 5 bin TL konut kredisi taksidi verilmesi mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle gelirinize oranla zorlanmadan ödeyebileceğiniz taksit tutarları olması iyi olacaktır. Son olarak evin bulunduğu sitenin aidat miktarı, olası komşularınız arasında sorun yaşayabileceğiniz kişiler olup olmadığını evi satın almadan önce araştırmanız gereken konular arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Borcu Ödeyen Kişi, Yeni Bir Kredi Başvurusu Yapabilir mi?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir