Yeni Göreve Başlayan Memur Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Yeni Göreve Başlayan Memur Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Yeni göreve başlayan aday memurlar kredi çekebilir mi, hangi şartlarda çekebilir, ne kadar kredi çekebilir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Bankalar yeni ataması yapılan ve yeni göreve başlayan memurlara kredi kullandırabilir ama bunun bazı şartları var. Yeni atanan ve göreve yeni başlayan bir memur aday memur olarak göreve başlar ve bu adaylık süresi 1 yıl ile 2 yıl arasında sürer. Aday memurlarda diğer memurlar gibi tüm haklara sahiptir.

Özel sektör çalışanları işe başlamalarından hemen sonra kredi çekemeyebilir. Bankalar özel sektörde ssk’lı olarak bir işe başlayan kişilerin, işe devam edip etmeyeceklerini yani maaşlarının, gelirlerinin istikrarlı bir şekilde banka hesaplarına yatıp yatmayacağını görmek ister. Bu nedenle özel sektör çalışanlarına genellikle işe hemen başladıklarında kredi kullandırılmaz ve 3 ay 6 ay gibi sürelerle çalışmış olmak şartı istenebilir.

Yeni göreve başlayan aday memurlar ise ilk maaşlarının banka hesaplarına yatmasına müteakip kredi verilebilir pozisyondadır. Kamu personeli kredi çekmek için genellikle 3-6 ay gibi sürelerle bekleme süresine tabi tutulmaz. Bunun dışında kredi kullanmak isteyen aday memurun daha önce kredi kartı veya kredi kullandıysa geri ödemelerinde gecikmeler olmaması ve kredi notunun çok düşük olmaması da aranan şartlar arasındadır.

Kredi kullanmak isteyen aday memurların öncelikle maaşlarının yatacağı bankaya başvurmaları kredi taleplerinin karşılanması konusunda daha avantajlı olabilir. Memurların maaş bankaları maaş teminatı olduğu, maaş yatar yatmaz otomatik olarak kredi taksit ödemelerini tahsil edebildikleri için diğer bankalara göre çok daha kolay kredi verebilirler.

Yeni göreve başlayan bir memur bankalar açısından her zaman potansiyel müşteridir. Bu nedenle bankalar aday memurların kredi taleplerini ilk etapta yüksek tutarlarda olmasa da onaylar. Yine, çekilebilecek maksimum kredi tutarı aday memurun almış olacağı maaş ile orantılı olacaktır. Bu nedenle yeni göreve başlayan bir düz memur ile kariyer meslek grubuna mensup örneğin bir hakim adayının çekebileceği kredi tutarı maaşlarıyla orantılı olarak elbette aynı olmayacaktır.

Yeni aday memurlar daha çok eşya alımı, ev kiralama ve evlilik masraflarının karşılanmasına yönelik nakit ihtiyaçları için ihtiyaç kredi kullanmak isterler. Aday memurların işe başlamalarından sonra kredi ve kredi kartı kullanımlarında dikkatli olmaları ve ödemelerini düzenli yapmaları gerektiğini, ileride daha farklı ve yüksek tutarlı kredi ihtiyaçlarının karşılanması için kredi notlarına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizebiliriz.

Previous Memurlara Faizsiz Konut Kredisi
Next Memur Kredi Hesaplama Formu

About author

You might also like

Kamudan İhraçlar Kamu Personelinin Kredi Çekmesini Zorlaştırdı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 100 binin üzerinde kamu çalışanının kanun hükmünde kararnameler ile kamu kurumlarından ihraç edilmeleri ve halen olağanüstü halin devam etmesi son 1 yıllık süreçte bankaların kamu

Memur Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kamu personelinin kredi, kredi kartı, kmh borçlarını ödememesi durumunda yaşayacakları iki süreç vardır. Bunlardan birincisi bankayla memur arasındaki borçlu-alacaklı süreci, ikincisi memurun görev yaptığı kurumla ilgili disiplin kurallarıyla ilgili süreçtir.

Banka Şikayetleri Nasıl ve Nereye Yapılır?

Banka müşterileri finansal işlemlerle ilgili bazen problem yaşayabilirler. Böyle bir durumda öncelikle ilgili bankayla iletişime geçerek yaşanan sorunun çözümünün sağlanması gerekmektedir. Bunun dışında banka şikayetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!