Türkiye’de Kaç Özel Banka Var?

Bankalar May 14, 2022 Yorum yok

Türkiye’de Cumhuriyet tarihinden bu yana pek çok özel sermayeli banka açılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında genelde devletçilik ilkesi ile müteşebbis devlet olsa da özel sektörün de büyümesi sağlanmıştır. Daha sonra özel bankaların bir bölümü yabancılara satılmış, bir bölümünün sahipliği ise hala Türk ortakların elindedir.

Akbank

Türkiye’de özel bankalarından biri ve en önemlisi Akbank olabilir. Zira Akbank, 1948 yılında yani cumhuriyetin ilk 30 yılında kurulmuş idi. Akbank’ın ilk kuruluş amacı Adana’daki pamuk üreticilerine kredi imkânı yaratmaktı, bu sayede pamuk üretiminin artacağı düşünülüyordu. Bankanın en büyük sahibi Sabancı Holding olup, kuruluşunda da Sabancı grubunun imzası vardır.

Anadolubank

1961 yılında kurulan Anadolubank, ilk kurulduğunda yaklaşık 45 milyon TL sermayesi vardı ve Buğday Bankası ile Türk Eksper A.Ş’nin birleşmesi sonucu kurulmuş idi.

Fibabanka

Türkiye’deki özel bankalar listemizde Fibabank da var. 2010 yılında Millenium Bank’ın Fiba Holding tarafından satın alınmasıyla oluşturulmuş idi. 2019 yılında 2,49 milyar TL gelir elde etmiştir ve kurucusu Hüsnü Özyeğin olarak bulunmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası

Genelde TEB olarak bilinen banka, 1927 yılında kurulmuştur. Ülkemizin ilk bankalarından biri olmakla beraber, ilk kurulduğunda adı Kocaeli Halk Bankası idi. 1982 yılına kadar bu isimle faaliyet gösteren banka, 1982 yılında isim değişikliğine giderek Türk Ekonomi Bankası adını aldı.

Türkiye İş Bankası

Atatürk’ün talimatıyla kurulmuş bir banka olan Türkiye İş Bankası, oldukça yüksek piyasa değerine sahip bir banka olmakla beraber, devam edegelen pek çok bankadan daha büyük sermayeye sahiptir. Bankanın kuruluşu 1924 yılı olup, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olarak bilinmektedir. Şu anda bankada 27 bin 366 kişi çalışmakta olup, genel merkezi Türkiye İstanbul’dur.

Yapı Kredi Bankası

Türkiye’de özel sermayeli bankalardan biri olan Yapı Kredi Bankası, 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından kurulmuş olan Türkiye’nin ilk özel bankasıdır. 2020 yılı itibarıyla 845 şubeye sahip olan banka, 16.500 çalışan ve 444 milyar TL aktif konsolide büyüklüğe sahip. Banka Koç Holding’e ait bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Genel Merkezi İstanbul’da yer almaktadır.,

İlginizi Çekebilir:  Banka Kumbara Hesabı

Şekerbank

Şekerbank, 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla kuruldu. Kuruluş amacı şeker pancarı üreten üreticilerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve krediyle büyümesini sağlamak idi. Şekerbank şu anda 3500’ün üzerinde çalışana sahip olmakla beraber genel merkezi İstanbul’dadır.

Garanti BBVA

Garanti BBVA, ilk olarak 1946 yılında kurulmuş özel sermayeli bir bankadır. 107 milyar ABD doları konsolide büyüklüğü ile Türkiye’de çok büyük mevduat ve kredi hacmine sahip bir banka olarak bilinmektedir. Bankanın CEO’su, Recep Baştuğ olup, sahibi bir İspanyol’dur. Genel merkezi Beşiktaş ilçesinde yer alan Garanti Bankası, yaklaşık 4,5 milyar dolar piyasa değerine sahiptir.

Alternatif Bank

Türkiye’deki özel bankalardan bir diğeri de Alternatif Bank’tır. 1991 yılında kurulmuş olan bankanın 885 çalışanı vardır. Büyük bir banka olmasa da, Türkiye’de faaliyet gösteren önemli bankalardan biri olarak bilinmektedirler.

Turkish Bank

Banka Kıbrıs menşeili olup, ülkemizde 1982 yılında İstanbul Şubesini açarak başlamıştır. 1991 yılında yabancı banka statüsünden çıkan banka TurkishBank A.Ş. olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Bonus: Türkiye Bankalar Birliği’nin linkinden tüm özel bankaların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir