QR Kodla Kartsız Para Çekme

Genel Eki 01, 2021 Yorum yok

Bankalar tarafından geliştirilen akıllı telefonlarda yer alan mobil bankacılık uygulamaları ile kartınız yanınızda olmasa bile ATM’lerden para yatırma veya para çekme gibi bazı işlemler yapılabilmektedir. Cüzdanınızın veya banka kartınızın yanınızda olmadığı durumlarda karekodla para çekmek pratik olmaktadır. Aynı zamanda ATM tuşlarına dokunmadan para çekilmesine olanak tanımaktadır.

QR kod ile kartsız para çekme ve para yatırma işlemi yapılabilmektedir. Özellikle sağlık açısından ATM’lerde tuşlara dokunmadan veya temas etmeden yapılabilen işlemler popüler hale gelmiştir.

QR kod ile kartsız para çekme ve para yatırma, mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapılabiliyor.

QR Kod Nedir?

QR Kod veya karekod, beyaz zemin üzerine siyah desenlerden oluşan ve barkoddur.

Karekodlar artık hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Bir ürünün fiyatını öğrenmek, bir uygulamayı indirmek veya bir internet sitesine girmek için karekodlar hayatın her alanında kullanılmakta ve hızlı işlem yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. QR Kodları akıllı cep telefonlarına kurulan yazılımlar ve kamera sayesinde okunabilmekte ve cep telefonunun karekodla ilgili herhangi bir işlemi yapmasına imkan tanımaktadır.

QR Kod İle Nasıl Kartsız Para Çekilir?

Cep telefonunda yer alan mobil bankacılık uygulaması açılarak QR kodla para çekme kısmı seçilir. Çekilmek istenen tutar yazılır ve sonrasında mobil bankacılık şifresi girilir. Bu aşamada ATM’de bir QR kod ekrana yansır ve uygulamada ise QR Kod veya karekod okutma ekranı açılır. Bu esnada ATM’deki QR kodun cep telefonunun kamerasına okutulması gerekmektedir. QR kod okutulduktan sonra ATM size çekmek istediğiniz tutarın ödemesini yapar. Aynı şekilde para yatırma işlemi de yapılabilir.

QR Kod İle Kartsız Para Çekme Güvenli mi?

QR Kod sonsuz bir şekilde ve kişiye özel üretildiğinden yapılan karekodla yapılan bankacılık işlemleri güvenilirdir. Kartsız karekodla para çekme işlemi esnasında şifrenin de girilmesi güvenilirliği arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Memurlara Neden Kolay Kredi Verilir?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir