Memurlara Faizsiz Konut Kredisi

Memurlara Faizsiz Konut Kredisi

Devlet memurlarına faizsiz konut kredisi ile ilgili açıklamalar 657 sayılı kanunun 192. maddesinde yer almakta. Bu maddeye göre 10 yıl ve daha fazla hizmeti olan memurlara toplu konut fonundan özel şartlarda konut kredisi verilebileceği belirtiliyor fakat kanunda yer almasına ve memurlara faizsiz konut kredisi ile ilgili yönetmelik olmasına rağmen düzenleme şu anda uygulanmıyor. Yönetmeliğe göre kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının herhangi bir yerleşme yerinde tapuya kayıtlı bağımsız bir konutu olmayanlar yararlanabiliyor. Kredi miktarı ise 1 milyon TL olarak belirtiliyor. Krediye faiz uygulanmıyor kredinin % 5’i oranında masraf alınıyor.

1988 Şubat ayında belirlenen 1 milyon TL elbette günümüz güncellemelerine göre halen aynı değere sahip değil. 6.300-9.200 TL civarı bir tutara karşılık geliyor. Söz konusu kanun ve yönetmelik hükümleri halen geçerli ama uygulamasının yapılmadığını belirtelim.

Devlet memurları için konut kredisi:
Madde 192 – (Yeniden düzenleme: 29/11/1984 – KHK 243/30 md.)
Devlet Memurlarından T. C. Emekli Sandığına tabi hizmeti 10 yıl ve daha fazla olanlara, istekleri üzerine Toplu Konut Fonundan özel şartlarla ve öncelikle konut kredisi verilebilir.
Bu krediden faydalanma şartları ile kredi borcunun memurlardan tahsili ve her yıl ödenecek toplam kredi tutarı gibi diğer hususlar Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığınca hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir.

*1988 yılının Şubat ayında 1.000.000,00 TL olan değer 2017 yılının Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre 9.197,57 TL olmaktadır.

*1988 yılının Şubat ayında 1.000.000,00 TL olan değer 2017 yılının Ağustos ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne göre 6.313,06 TL olmaktadır.

İlgili yönetmelik: 2985 Sayılı Kanuna Göre Toplu Konut Fonundan Faydalanan Devlet Memurlarına ve Diğer Kamu Görevlilerine Açılacak Konut Kredisi Yönetmeliği

Previous Kamudan İhraçlar Kamu Personelinin Kredi Çekmesini Zorlaştırdı
Next Yeni Göreve Başlayan Memur Ne Zaman Kredi Çekebilir?

About author

You might also like

Konut Kredileri 0 Comments

Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçı Olabilir?

Konut Kredisi bir tür gayrimenkul finansman sistemidir. Bankalar konut satın alınması veya sahip olunan konutun teminat gösterilerek bireysel amaçlı kaynak sağlanmasına yönelik olarak kullanılabilen uzun vadeli bir tür tüketici kredisidir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!