Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilir?

Kredi Nis 02, 2021 Yorum yok

Maaşın kaç katına kadar kredi çekilebileceği merak edilen konulardan birisidir.

Çekilebilecek maksimum kredi miktarının maaşa göre tespit edilmesi 2 şekilde belirlenmektedir. Birincisi sadece kredi çekecek kişinin gelirinin dikkate alınması, ikincisi kredi çekecek kişiyle evli olan eşinin varsa gelirinin dikkate alınması şeklinde olmaktadır.

Genel bir kriter olarak bankalar bir kişinin kredi taksit ödemelerinin maaşının yarısını geçmemesine dikkat ederler. Bu durumda en fazla maaşın yüzde 50’sine kadar kredi verilebilmektedir. Bununla birlikte bazı durumlarda maaşın yüzde 50’si kuralı uygulanmamakta ve bu yüzde oranı artabilmekte veya azalabilmektedir. Bu kriterin amacı insanların gelirlerinin yarısı ile kredi taksit ödemelerini yaparken diğer yarısı ile hayatlarını idame ederek kira, gıda, fatura ödemeleri vb. gereksinimlerini karşılamalarıdır.

Maaşın kaç katına kadar kredi verilebileceği konusunda önemli noktalardan birisi ödenmekte olan başka bir kredi olmamasıdır. Kullanılan başka bir kredi varsa, bu kredinin taksitleri maaşın yüzde 50’sine kadar kriterinde dikkate alınmaktadır.

Maaşa oranla çekilebilecek kredi tespitinde bir diğer husus kredi notudur. Düzensiz ödemeleri olan birisine bankalar yüksek tutarlı kredi vermek istemeyebilir ve yüzde 50’nin altında oranla kredi verilebilir.

İhtiyaç kredilerinde çoğu banka sadece kredi başvurusunda bulunacak kişinin gelirini hesaba katar. Konut kredilerinde ise hane halkının geliri toplanarak işlem yapılır. Hane halkı geliri hesabında hem kredi başvurusunda bulunan kişi hem de eşin gelirleri toplanır ve bu toplam rakam üzerinden çekilebilecek kredi miktarı tespit edilir. Bu açıklamalar doğrultusunda konut kredisinde daha fazla limitli kredi çekilebilmesi daha kolaydır.

Kişilerin çalıştıkları kamu veya özel sektöre göre kredi verilebilecek maaşın yüzdesi değişmektedir. Örneğin kamuda çalışan bir kişiye maaşının yüzde 70’i veya daha fazla oranda kredi tahsisi yapılabilmektedir. Maaş bankalarının maaş müşterilerine daha fazla oranda kredi verebildiği bilinmektedir. Bunun nedeni kişinin maaşını banka aracılığıyla alması ve taksit ödemelerinin banka tarafından otomatik olarak tahsil edilecek olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Memur Kefilli Kredi

Asgari Ücretli Maaşının Kaç Katına Kredi Çekebilir?

Gelirimizin yüzde kaçına kredi verilebileceğini kendimiz hesaplayabiliriz. 2.825 TL net maaşımız (asgari ücret) ve gelirimiz varsa kredi taksitlerimiz bunun yüzde 50’si olan 1.412 TL olur. 1.412 TL’yi örneğin ihtiyaç kredisi için belirlenen en yüksek kredi vadesiyle (36 ay) çarptığımızda 50.832 TL tutarına ulaşırız. Bu 50.832 TL tutarı çekebileceğimiz tutar olmayıp, faiz dahil toplam kredi geri ödeme tutarıdır. Bu örnekte çekebileceğiniz kredi, yüzde 1,5 faiz için örneğin 35.500 TL çekilebilecek kredi tutarı olacaktır. Bu tutarı maaşa böldüğümüzde 35.500 TL/2.825 TL=12,56 sonucuna ulaşırız. Dolayısıyla asgari ücret alan birisi maaşının 12,5 katına kadar kredi çekebilir diyebiliriz.

İhtiyaç kredilerinde 60 ay olan vade sınırının 36 aya düşmesi nedeniyle kişilerin çekebileceği kredi tutarları sınırlandırılmıştır diyebiliriz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir