Kredi Notu Yükseltme Taktikleri 2017

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri 2017

100’den fazla faktörün bir algoritma süzgecinden geçerek hesaplanması sonrasında kredi skoru oluşmaktadır. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, yeni kredi açılışları, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer bilgiler, kredi notunun hesaplanmasında kullanılmaktadır. Kredi notunu öğrenmek veya risk raporu almak kredi notunu düşürmemektedir.

  • Kredi kartı borçları tamamen kapatılabiliyorsa kapatılmalı bu imkan yoksa mümkün olan en az borç tutarı bırakılmalı. Kredi kartı borçlarının sürekli asgari ödemesi değil tamamı veya asgari ödeme üzerinde tutarda ödeme yapılmalı.

  • İhtiyaç, konut, taşıt kredileri düzenli bir şekilde gününde ödenmeli.

  • Kredili mevduat hesabı borçları düzenli ödenmeli ve limitin tamamı kullanılmamalı.

  • Kredi kartı limitleri çok yüksek olmamalı, kredi kartı limitlerinin yüksek olmasının riskli olarak algılanabileceği ve kredi notunu düşürebileceği göz önüne alınmalı.

  • İhtiyaç olmadan kredi kullanılmamalı, gereksiz yere kullanılan kredi borç tutarının kredi notunu düşürebileceği unutulmamalı.

  • Gereksiz yere denemek için bankalara kredi başvurusu yapılmamalı.

  • Bankalara kredi başvuruları akılcı ve mantıklı bir şekilde yapılmalı, onlarca bankaya kısa bir süre içerisinde kredi başvurusu yapmanın kredi arayışında olduğunuz anlamına geleceği ve kredi notunu düşürebileceği unutulmamalı.

  • Kredili ürünler dışında diğer bazı kriterlerinde (vergi borcu, fatura ödemeleri vb.) kredi notunu etkileyebileceği unutulmamalı. Bu nedenle tüm borçların düzenli bir şekilde ödemesi yapılmalı.

  • Çekilen kredilerin taksitlerinin düzenli ve istikrarlı bir şekilde ödenerek kapatılması sağlanmalı.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi kredi notunu öğrenmek veya kredi risk raporu almak kredi notunu etkilemediği ve düşürmediğinden, ayda bir kredi notu sorgulanmalı veya risk raporu alınarak kredibilite yakından takip edilmeli.

Dönem dönem risk raporu alınması tüm bankalardaki kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabına yapılan ödeme durumlarının tümünün görülmesini sağlayacağı ve kredi notu düşükse bunu yükseltmeye yönelik olarak bir finansal ödeme planı hazırlamanız doğrultusunda size yardımcı olacaktır.

Previous Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?
Next Kredilerden Hangi Kesintiler Yapılır?

About author

You might also like

Kredi Notu 0 Comments

KKB Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), tüm kredilerin takibini sağlamak ve diğer paydaşlarla bu bilgileri paylaşmak üzere 1995 senesinde 11 banka ortaklığı ile kurulmuş, 2014 yılında ise KKB tarafından Findeks markası hayata

Kredi Notu 0 Comments

Memur Kredisi Veren Bankalar

Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar memur kredisi adı altında kamu çalışanlarına piyasa şartlarının daha altında ve daha uygun faiz oranlarıyla kredi kullandırmaktadır. Kredi kullanımı esnasında faiz oranının belirlenmesinde belirli

Kredi Notu 0 Comments

Memurlar Kredi Notu

Bankalar ve finans kurumlarının yıllar önce kurdukları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) yani kredi notu sistemi ve kredi notu bilgilerinin 2014 yılında findeks aracılığıyla tüm vatandaşlara açılmış ve sonrasında kredi notuyla

Kredi Notu 0 Comments

Kredi Notu Nedir?

KKB Kredi Kayıt Bürosu Kredi Notunu Öğren Kredi Notu Nedir? Kredi Notu, uzun yıllardan bu yana bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Bireysel nitelikli kredi ve kredi

Kredi Notu 0 Comments

Kredi Notunda Puan Aralıkları Değişti mi?

Kredi notu bankaların kredili ürünlerini kullanmak isteyen kişiler için bankaların dikkate aldığı önemli bir değerlendirme kriteridir. Kredi notu findeks tarafından tüm bankalardan işlenen ödeme verileri ve ödeme performansı dikkate alınarak

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!