Kredi Notu Maksimum Kaçtır?

Kredi Notu Nis 13, 2022 Yorum yok

Kredi Notu Nedir?

Her bireyin bankalardaki kredi kartı kullanımları, kredi ödemeleri ve hesap hareketleri ile birlikte fatura ödemelerinin, bankalar tarafından oluşturulmuş olan bir sistemde analiz edilmesinden sonra oluşturulmuş olan puana kredi puanı denir.

Kredi puanı, Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde bulunan Findeks tarafından oluşturulur. Kredi çekecek olan kişiler kredi notu en yüksek kaçtır gibi soruları merak etmektedir. Çünkü kredi notu bankalar ile finansal işlem yapabilmeyi etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bir kişinin banka ya da diğer finansal kurumlar ile arasında geçen bütün parasal konular ve ilişkilerin sayısal bir şekilde ifade edilmesidir. Bir başka anlamı ile kişinin bankadan almış olduğu ürünler ve bu ürünlerin borçlarının geri ödenmesi ilişkisi ile kredi notu hesaplanır.

Kredi notu hesaplaması bireysel olarak yapılmaktadır. Yani herkesin kendine özel kredi notu vardır. Kredi kartı ve kredi taksitlerini düzenli ödeyen kişilerin kredi notu yüksektir. Düzensiz ödeme yapan kişilerin ise kredi notları düşüktür. Bu kişilerin bankalardan kredi çekmeleri çok zordur.

Kredi notları değişik baremlerde oluşturulur ve kredi notu maksimum kaç olur sorusuna da bu baremler ile cevap verilir. Kredi puanlarının kaç olduğu ve ne anlama geldiği aşağıda anlatılmıştır. Bankalar ile hiçbir ilişiği bulunmayan kişilere verilen kredi notu sıfır olarak bilinse de en az 1’dir. Bu kişilerin de kredi çekmeleri biraz zordur. Çünkü hiçbir finansal geçmişi olmadığı için gelecek ödemeleri ile ilgili de tahmin yapılamamaktadır.

Bankalar ile ilişkisi olan ancak borçlarını ödeyemeyen kişilerin puanları 1 – 799 arasındadır ve bu grup çok riskli olarak bilinir. Bu nedenle de kredi çekmeleri çok zordur. 800 – 1299 aralığında olan kişiler orta riskli grupta görülür. Kredi almaları imkânsız değildir. Yalnızca bazı şartları yerine getirmeleri gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Bireysel ve Ticari Kredi Notu

1299 – 1500 arasında kredi puanı olan kişiler iyi olarak değerlendirilir. Kredi alımlarında herhangi bir sorun yaşamazlar. 1500 – 1900 arasında olan kişiler ise çok iyi olarak adlandırılır. Bu grupta olan kişilere düşük faizli kredi kampanyası uygulanmaktadır. Çünkü bu kişilerin geri ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı bilinir. Buna göre en yüksek kredi puanı 1900 olmaktadır.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir