Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2021

Kredi Notu Nis 01, 2021 Yorum yok

Her banka kredi başvurusunda bulunan herkese kredi vererek ticari anlamda kâr elde etmek ister ama bankalar kredi geçmişi vukuatlı, kredi notu düşük kişilere kredi verip zarar etmek ve tahsil etmek için peşinden koşarak uğraşmak istemez.

Kredi notu düşük olanlara bankalar kredi kullandırmaya genel olarak yaklaşmaz. Bununla birlikte bazı durumlarda kredi notu düşük olanlar kredi kullanabiliyor ve kredi başvuruları onaylanabiliyor.

Ödemelerinizde gecikmeler olduğu takdirde kredi notunuz düşer. İdari takip veya Kanuni Takip geçirmeniz halinde ise risk seviyeniz en riskli grupta yer alabilir ve düşük kredi notunuzla kredi kullanmanız zor hale gelir.

Gecikmeli ödemelere ait borçlar kapatılsa bile 5 yıl süreyle kredi notu hesaplamasında dikkate alınacak ve kredi raporunda gözükecektir, bununla birlikte borçlarınızı kapatmanız olumlu bir sürecin başlangıcı olacaktır.

Geçmişte ödemeleri geç yapılmış ve geç ödenmiş borçlarınız olsa da tüm borçlarınız daha sonra ödenerek kapatılmış ise kredi raporunda gecikmedeki bakiye sıfır gözükecek fakat bu geç ödemeler 5 yıl boyunca peşinizi bırakmayacaktır.

Genel kanı olarak kanuni takip yaşamış veya icralık olmuş kişilerin 5 yıl süreyle kredi, kredi kartı kullanamayacağı düşünülmektedir oysa bankalar bazı şartları taşıyanlara 5 yıl süre geçmeden kredi, kredi kartı kullandırımı yaptırabilir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Maaş Bankasına Başvurabilir

Maaş bankası daha kolay kredi onayı verebilir. Maaş bankanızdan maaş teminatlı kredi çekecek olunması nedeniyle kredi alınması daha yüksek olasılıktır. Banka, banka hesabına yatan maaşınızdan kredi taksitlerini otomatik olarak çekeceğinden geri ödemeyi garanti olarak görür ve kredi kullandırır. Maaş bankalarının son 5 yıl içerisinde kanuni takip geçirilse bile borçlarını ödemiş ve kapatmış kişilere kanuni takip sonrasında 2-3 yıl  geçtikten sonra kredi verebildiğini biliyoruz.

Önce Kredi Notunu Yükseltin Sonra Kredi Başvurusu Yapın

İlginizi Çekebilir:  E Devlet Kredi Notu Sorgulama Yapılabilir mi?

Bankalar belli bir limit kredi notu olmayanlara genel olarak kredi vermeyebilir, her bankanın bu kredi notu limiti konusundaki kriteri farklıdır. Bu nedenle kredi notunuz düşük ve kredi başvurularınız red alıyorsa daha fazla başvuru yapmadan öncelikle kredi notunuzu düzeltmeye ve yükseltmeye çalışın.

Kredi Notu Düşüklere Teminatlı Kredi

Bankalar kredi notu düşük olanlardan bir teminat göstermelerini isteyebilir. Böyle durumlarda kişilerin ev, arsa vb. varlıklarını teminat olarak göstermesi gerekebilir.

Kredi Notu Düşüklerden Kefil Talep Etme

Kredi notunun sorunlu olması halinde bankalar  kefil göstermenizi talep edebilir. 1 ve/veya 2 genellikle kamu çalışanı, memur kefille kredi kullandırılabilir.

Kredi Notunuz Düşükse Hangi Bankalara Başvuru Yapılmalı?

Başvuru sırası öncelikle maaş bankası, daha sonra devlet bankaları, ardından özel bankalar olabilir. Kredi notu düşük olanlara kredi verebilen bankalardan, devlet bankaları olarak Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank; özel bankalar olarak Aktif bank (N Kolay kredi), Enpara, TEB, ING Bank bankaları sayılabilir.

Bankalar genellikle siz onların peşinde koşarken değil onlar sizin peşinden koşarken kredi kullandırmak ister. Küçük tutarlı krediler çekip, düşük limitli kredi kartı kullanıp düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu arttırabilir ve ilerleyen zamanda daha yüksek tutarlı krediler kullanabilir aşamaya gelebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir