Kredi Notu Aynı Gün İçinde Değişir mi?

Kredi Notu Nis 13, 2022 Yorum yok

Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması veya kredi kartı limitinizi arttırmak için kredi notunuzun belli bir seviyenin üzerinde olması gerekebiliyor. Ödemelerinizin kredi notunuza yansıması ise anında değil belli bir zaman aralığından sonra gerçekleşiyor.

Kredi notu aynı gün içinde artar mı veya azalır mı?

Kredi notu yapılan veya yapılmayan ödemeler ile yeni kullanılan kredilere göre güncellenmektedir. Findeks tarafından yapılan açıklamaya göre kredi notunu etkileyen bilgilerin büyük kısmının günlük olarak güncellendiği fakat bazı bilgilerin aylık olarak güncellendiği belirtilmektedir. Bankaların findeksle paylaştıkları bilgilerin kredi raporuna yansıma süresinin yaklaşık 2 gün olduğu, gecikmedeki bir borcun ödenmesinin, kredi notunu aynı gün içinde etkilemediği belirtilmektedir. Bu nedenle kredi notu ödemelerle paralel şekilde aynı anda yansımamaktadır.

Bazı kredi notu sorgulamalarında, aynı gün içerisinde alınan birkaç kredi raporunda kredi notunun değişebildiğini gördük ve dolayısıyla kredi notunun aynı gün içerisinde değişebileceğini çok net bir şekilde söyleyebiliriz.

Findeks, ödemelerin yaklaşık 2 gün içerisinde kredi notuna yansıyacağını ifade ediyor. Bu da bize yapılan ödemelerin örneğin 48 saat içerisinde rapora yansıyabileceğini ve ödeme saatinin dahi önemli olabileceğini gösteriyor. Eğer kredi notu tam 48 saat içerisinde risk raporuna yansıyorsa ödemelerin örneğin sabahtan veya mümkün olan en kısa sürede yapılmasının kredi notunu daha çabuk etkilediğini söyleyebiliriz.

Kredi Ödemelerini Sabah Yapın

Kredi notunuzu arttıracak kredi taksit ödemelerini, kredi kartı ekstre ödemelerini ne kadar erken örneğin sabahtan yaparsanız, kredi notuna artış şeklinde pozitif yansıması o kadar erken olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükseltilir?

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir