Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi Kartı May 01, 2021 Yorum yok

Kredi kartları bir ödeme aracı olarak doğru kullanıldığında çeşitli avantajlar sağlar. Gelirin üzerinde bir borçlanma aracı olarak kullanıldığında ise kredi kartı borcu olarak size geri dönebilir. Böyle bir durumda kredi kartı borcunu ödemekte zorlanabilirsiniz. Kredi kartının tüketicileri alışveriş yapmaya teşvik ettiğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitini belirlemek bankaların karar mekanizmasına bağlıdır. Mevzuata göre kredi kartını yeni alacaklar açısından 1. yıl tüm kredi kartlarının limiti aylık gelirin 2 katını, 2. yıldan itibaren 4 katını geçemez.

Kredi kartı Nasıl Kullanılmalı?

Kredi kartı kullanmanın amiyane tabirle bir raconu bulunmaktadır. Kredi kartı 1 ay boyunca kullanılır ve bu kullanım aşamasından sonra kredi kartı hesap kesim tarihi adı verilen bir tarih bulunmaktadır. Kredi kartı hesap kesim tarihinde 1 ay boyunca yaptığınız harcama tutarları toplanarak 10 gün içerisinde bu tutarı veya asgari ödeme tutarının, Kredi Kartı Hesap Özeti veya Kredi Kartı Ekstresi müşteriye gönderilerek ödenmesi istenir. Kredi kartı ödemeleri Hesap Kesim Tarihi ve Son ödeme tarihi arasında yapılmalıdır. Hesap Kesim Tarihi ve Son ödeme tarihi arasında genellikle 10 günlük süre bulunur.

Kredi kartı ödemesi ekstrede gelen tüm borcun kapatılacak şekilde ödenmesi şeklinde yapılmalıdır. Bu takdirde kredi kartı harcamaları için faiz ödemesi yapılmaz. Aslında kredi kartının kullanma amacı ve en ideal kullanma yöntemi budur. 1 ay kredi kartından harca ve tamamını öde şeklinde.

Kredi kartı borcunun ekstrede gelen toplam tutarı ödenemiyorsa en az kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmelidir.  Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödendiğinde ise geri kalan ödenemeyen tutara yüzde 2 akdi faiz oranı uygulanır. (değişkendir ve Merkez Bankası tarafından açıklanmaktadır) Borcun tamamını ödeyemiyorsanız asgari tutarı mutlaka ödemeye çalışmalısınız. Bankaların en sevdiği müşteriler kredi kartını bu şekilde kullanan müşterilerdir, çünkü bankalar bu müşterilerden ciddi seviyede faiz geliri elde ederler.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Kartı Ne Zaman Kullanıma Kapanır?

Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktası ve En Mantıklı Yöntemi

Kredi kartı harcamalarını Hesap Kesim Tarihi’nden sonra yaptığınızda 40 günlük bir ödeme avantajına sahip olursunuz. Harcama tutarının hepsini ödediğinizde ise faiz ödemesi yapmadan ikinci bir avantaj sağlamış olursunuz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme oranı pandemi sürecinde değiştirilmiştir. Buna göre kredi kartının kullanıldığı yıl fark etmeden yüzde 20 asgari ödeme oranı belirlenmiştir.

1.000 TL limitli bir kredi kartının asgari ödeme tutarı 200 TL olacaktır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Ne Kadar Faiz Olur?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödendiğinde geri kalan tutara akdi faiz oranı uygulanır. 1.000 TL limitli bir kredi kartınızı yeni kullanmaya başladığınızı  varsayalım. Asgari ödeme tutarı borcun yüzde 20’si olan 200 TL olacaktır. Limitin tümünü kullandığınız zaman 1.000 TL toplam ödemeniz gereken borç çıkacaktır. 200 TL asgari tutarı ödediğinizde geri kalan 800 TL’ye yüzde 1,89 gecikme faizi (Mayıs-2021 itibarıyla) uygulanır ve bunun tutarı 15,12 TL’dir. Ayrıca bu faiz tutarına (KKDF ve BSMV) yüzde 20 oranında vergi ve fon eklenir, örneğimize göre 15,12 TL’nin vergi-fon tutarı 3 TL’dir. Dolayısıyla bu hesaba göre asgari ödemeden sonra ödenmeyen 800 TL’nin faiz-vergi toplam tutarı 18,14 TL olacaktır. Bir sonraki ay ödeyeceğiniz borç tutarı: 818,14 TL olur.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenirse Kredi Notu Ne Olur?

Kredi kartı asgari tutarı ödenirse kredi raporunuza zamanında yapılmış bir ödeme olarak yansır, olumsuz veya kredi kartı borcu ödenmemiş olarak gözükmez. Bununla birlikte kredi kartı borç miktarının fazla gözükmesi ve limitin yüksek miktarının kullanılması kredi notunuzu düşürebilir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir