Kredi Erteleme 2021

Kredi Tem 07, 2021 Yorum yok

2021 yılında kredi erteleme yapılıyor mu? Hangi bankalar 2021’de kredi ertelemesi yapıyor?

Kullanılmış olan kredilerin taksitlerinin ödenmesinde zorluk çekilmeye başlanması halinde, krediyi kullananlar tarafından kredi ertelemesi yapılmak isteniyor.

Pandemi sürecinde bazı sektörlerde birçok işyerinin kapalı kalması, özel sektör çalışanlarının işsizlik ödeneği alarak gelirlerinin düşmesi nedeniyle bankalar tarafından kredi erteleme süreci başlatıldı. Kredi taksitleri ödenemeyecekse kredi ertelemesi yapılması kredi notunun düşmemesi açısında da mantıklı olacaktır.

Kredi taksitlerinin ertelenmesi kredi yapılandırmasına benzemektedir.

Kredi Erteleme Nedir?

Mevcut kullanılan kredi taksit ödemelerinin ileri bir tarihe ötelenmesi ve yeni bir ödeme planı belirlenmesi kredi erteleme olarak adlandırılmaktadır.

Kredi Erteleme Kay Ay Yapılıyor?

Kredi ertelemesi 1 aydan 3 aya kadar yapılmaktadır.

Kredi Ertelemeye Nasıl Başvuru Yapılır?

Kredi ertelemeye bankaların internet şubeleri veya mobil uygulamalar üzerinden başvuru yapma imkanı getirilmiştir. Bankaların internet şubelerinde veya mobil uygulamalarında krediler menüsünde kullanmakta olduğunuz kredinin ertelenmesiyle ilgili talepte bulunarak başvuru yapılmakta, banka tarafından yapılan inceleme sonrasında yeni ödeme planı oluşturularak müşteri tarafından onaylanması istenmekte, onaylanması durumunda kredi taksitlerinde erteleme yapılmaktadır.

Kredi erteleme başvurusu esnasında size 1 ay, 2 ay, 3 ay şeklinde seçenekler sunularak krediyi ertelemek istediğiniz süre sorulacak ve süreye göre faiz hesaplaması yapılacaktır. Kredinizin 3 ay ertelenmesi istediğiniz takdirde daha fazla faiz yansıyacak, 1 ay erteleme istediğiniz takdirde daha az faiz yansıyacaktır. Dolayısıyla kredi ertelemesi yaptırdığınız takdirde istediğiniz erteleme süresi arttıkça kredi taksitlerinizde artmış olacaktır.

Kredi erteleme başvurusu sonrasında banka, yeniden hesaplama sonrasında yeni ödeme planını sizin onaylamanızı isteyecek ve onayınız sonrasında kredi ertelenmiş olacaktır. Yeni ödeme planının onayı genellikle online internet şubesi veya mobil uygulama üzerinden yapılabilmektedir.

Kredi Ertelemesi İle Taksit Tutarları Artar mı?

Kredi ertelemesi sonrasında ertelenen taksitler için yeniden faiz tahakkuku yapılmakta ve hem ödenmeyen ertelenen taksitler hem de erteleme faizi kalan ayların taksitlerine dağıtılmaktadır. Bu nedenle kredi ertelemesi yapılmadan önceki kredi taksitleri, kredi ertelemesi yapıldıktan sonra artmaktadır. Faiz farkının diğer aylara yansıtıldığını ve kredi ertelemesi için bankalar tarafından erteleme faizi alındığını söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Tatil Kredisi Veren Bankalar

Kredi ertelemesi ile tekrar faiz alındığından bankalar açısından zarar söz konusu olmamaktadır.

Kredi Erteleme 2021 Yılında Devam Ediyor mu?

Bankalar tarafından halen 3 aya kadar kredi erteleme talepleri alınmaktadır. Kredi erteleme talebinizi ilgili bankanın müşteri hizmetlerine sorarak, internet şubesi üzerinden, mobil uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi bankalar kredi ertelemesi yapıyor?

Halkbank mobil uygulaması üzerinde krediler kısmında halen kredi erteleme seçeneğinin aktif olduğunu görmekteyiz.

Vakıfbank mobil uygulama veya internet şubesi üzerinde ise krediler bölümünde kredi erteleme seçeneği göremedik. Aynı şekilde Ziraat Bankası internet şubesinde krediler bölümünde kredi erteleme seçeneği bulunmuyor. Ziraat Bankasınca Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Yapılandırma adı altında bir kısmın açıldığını görüyoruz. Dolayısıyla Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi kullanıp taksitlerini ödeyemeyenler için yapılandırma imkanı getirildiğini söyleyebiliriz.

Özel bankaların ise genel olarak 30 Haziran 2021 tarihine kadar kredi ertelemesi yapacaklarına dair açıklamaları bulunuyor.

İlgili bankalardan kredi ertelemesi sürecinin devam edip etmediği konusunda bilgi alınabilir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir