Kredi Çekerek Yatırım Yapmak

Yatırım Eyl 26, 2021 Yorum yok

Kredi çekerek borsaya yatırmak, krediyle altın-döviz almak, kredi çekerek kripto para almak bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Kredi çekerek bu nakit parayı yatırım araçlarına yatırmak, risk almayı seven bazı yatırımcılar tarafından tercih edilebiliyor.

Mevcutta birikimi ve tasarrufu olmayan fakat herhangi bir yatırım aracının veya finansal varlığın değerini arttıracağı tahmininde bulunanlar, yatırım amacıyla nakit ihtiyaçlarını kredi kullanarak giderebiliyor.

Kredi çekerek yatırım yapılması, döviz, altın, borsa, foreks, kripto paralar gibi farklı yatırım türlerine yapılabiliyor. Kredi kullanılarak toplu bir para alınıyor ve bu para taksitle ödenmiş oluyor. Kredi çekerek yatırım yapılmasında dikkat edilmesi gereken nokta krediye ödenecek anapara ve faiz tutarının yatırım yapılan ürünün değer kazancının karşılayıp karşılamayacağıdır.

Yatırım yapılan, döviz, altın, borsa hisse senedi her neyse planladığınız şekilde kısa, orta ve uzun vadede krediye ödediğiniz toplam tutardan daha fazla kazandırmalıdır ki kâra geçebilesiniz.

Kredi çekerek döviz ve altın almak diğer yatırım türlerine göre nispeten daha risksiz bir yoldur. Çünkü kredi çekerek elde ettiğiniz Türk Lirası nakitinizi yine hemen nakite çevirebilir ve değerini genellikle koruyan araçlara yatırmış olursunuz. Döviz ve altının değeri sabit kalsa bile en azından kredi faizi zararınız olacaktır.

Borsa hisse senedi, foreks ve kripto paralar gibi yatırım türlerinde ise risk seviyesi oldukça yüksektir. Kredi çekerek aldığınız hisse senedi kısa bir süre içerisinde değer kazanabileceği gibi değerde kaybedebilir. Alacağınız hisse senedi uzun bir süre sabit değerde kalabilir. Foreks’te ise çok daha yüksek risk söz konusudur. Foreks’te kaldıraçlı sistem kullanıldığında çok yüksek oranda kazanç sağlanabileceği gibi paranızın büyük bir kısmını kaybetme hatta tamamını kaybetme riski yüksek olasılıktır.

2020-2021 yılllarında özellikle bitcoin başta olmak üzere kripto paralara artan bir ilgi duyulmakta. Denetim mekanizması bulunmayan, yatırımcılar açısından yasal düzenlemeler henüz tamamlanmayan kripto paralara yatırım konusunda çok dikkatli olunmasında fayda var.

İlginizi Çekebilir:  5.000 TL Sermaye İle Ne Yatırımı Yapabilirim?

Örnek olarak 2018 yılı yaz aylarında doların yükseliş süreci öncesinde kredi çekerek dolara yatırım yapan ve dolar yükseldikten sonra tekrar satarak çektiği krediyi kapatıp kâr elde eden kişiler bulunmakta.

Dolar, euro gibi dövizler, gram altın, çeyrek altın gibi altınlar ile borsa hisse senetleri ve bitcoin gibi kripto paralara yükselme öngörüleriniz doğrultusunda kredi çekerek yatırım yapabilir, kazancınız kısa sürede kayda değer seviyeye gelirse kredi taksitleri bitmeden krediyi de erken kapatarak geri kalan faiz yükünden kurtulabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir