Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçı Olabilir?

Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçı Olabilir?

Konut Kredisi bir tür gayrimenkul finansman sistemidir. Bankalar konut satın alınması veya sahip olunan konutun teminat gösterilerek bireysel amaçlı kaynak sağlanmasına yönelik olarak kullanılabilen uzun vadeli bir tür tüketici kredisidir.

Konut kredileri ve konut teminatı altında kullanılabilecek kredilerde, kredi tutarı teminat olarak alınacak konutun ekspertiz değerinin % 80’ini aşamamaktadır. Bu nedenle satın alınacak konutun ekspertiz değerinin % 20’si peşinat olarak ödenmek zorundadır.  Örneğin 100 bin tl ekspertiz değeri belirlenen bir konut için en fazla 80 bin tl konut kredisi kullanılabilir.

2010-2011 yılına kadar yani konut kredisinin ilk popüler olduğu yıllarda konutların ekspertiz değerleri gerçek değerinin üzerindeymiş gibi gösterilerek kişiler peşinat ödemeden konut değerinin tamamı hatta daha fazlası miktarda konut kredisi kullanabilmekteydi.  ABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle BDDK tarafından ekonomik krize neden olabileceği gerekçesiyle sonradan yapılan düzenlemeyle bu durum sona ermiştir.

Dolayısıyla ekspertizi yapan değerleme şirketi ile bankalar birbirinden farklı kuruluşlar olduğundan bankanın ekspertize konu gayrimenkulün değerinin belirlenmesi sürecinde herhangi bir etkisi bulunmadığını, bankaların ekspertiz sonucu değeri ortaya çıkan gayrimenkulün tespit edilen değerinin yasal olarak ancak % 80’ine kadar konut kredi kullandırabileceğini ve bankaların bu tutarın üstünde kredi kullandırmasının mevzuata aykırı olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte konut edinmek isteyen kişilerin yeterli peşinata sahip olmamaları durumunda % 20’lik kısım bankalar tarafından ayrı bir tüketici kredisi gibi kulladırılabilmektedir.

Previous Devlet Bankaları Ücretsiz Ortak ATM Kullanımı

About author

You might also like

Konut Kredileri 0 Comments

Memurlara Faizsiz Konut Kredisi

Devlet memurlarına faizsiz konut kredisi ile ilgili açıklamalar 657 sayılı kanunun 192. maddesinde yer almakta. Bu maddeye göre 10 yıl ve daha fazla hizmeti olan memurlara toplu konut fonundan özel

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!