Kamudan İhraçlar Kamu Personelinin Kredi Çekmesini Zorlaştırdı

Kamudan İhraçlar Kamu Personelinin Kredi Çekmesini Zorlaştırdı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 100 binin üzerinde kamu çalışanının kanun hükmünde kararnameler ile kamu kurumlarından ihraç edilmeleri ve halen olağanüstü halin devam etmesi son 1 yıllık süreçte bankaların kamu çalışanlarına yönelik olarak kredi verme isteğini bir miktar azalttı yorumunu yapmamız yanlış olmayacaktır.

Kamu çalışanları özel sektör çalışanlarına göre her zaman bankalar ve finans kurumları tarafından gelirleri yani maaşları garanti olarak görülmektedir. Çünkü kamu çalışanlarının özlük hakları 657 sayılı devlet memurları kanununun 18 maddesine göre düzenlenmiştir ve devlet memurlarının memurluğuna son verilememekte, maaş ve başka hakları ellerinden alınamamaktadır. İşte bu 657’de yer alan 18. madde nedeniyle yıllardan beri memurların maaş ve özlük hakları garanti olarak görülmüştür fakat bu kanı kanun hükmünde kararnamelerle yapılan ihraçlarla biraz değişime uğramıştır.

Güvenlik:
Madde 18 – Kanunlarda yazılı haller dışında Devlet memurunun memurluğuna son verilmez, aylık ve başka hakları elinden alınamaz.

Kredi çekme aşamasında bankaların kredi başvurusunun onaylanması sonrasında başvuru yapan memurların veya genel anlamda kamu çalışanlarının kurumlarını arayıp ilgili memurun halen görevine devam edip etmediği konusunda bilgi aldığı yani istihbarat yaptığını biliyoruz.

İllegal örgütlerle ilgisi olan memurların öncelikle açığa alındığı sonrasında ise ihraç edilebildiğini görmekteyiz. Açığa alınan memurlara açığa alındıkları bu zaman dilimi içerisinde maaşlarının 3’te 2’si ödenmektedir. Dolayısıyla açığa alınan bir memurun maaşı ciddi oranda düşmektedir. Kamudan ihraç edilen bir memurun ise kamuyla ilişkisi kesilmekte ve artık memur olmadığından özel sektörde bir işe girmeden düzenli bir maaş alması söz konusu olmamaktadır. Açığa alınan bir memurun maaşının 3’te 1’i kesildiğinden bankaya yatan maaşı düşük gözükecek ve bankalar tarafından söz konusu durum farkedilecektir.

Görevden uzaklaştırıldıktan sonra aklanarak tekrar görevine dönen memurlara ise bu süreçte maaşlarından kesilen ödenmeyen 3’te 1’i geri ödenmektedir.

OHAL sürecinde kamudan yapılan ihraçların artık memurların iş güvencesinin sınırsız olduğu algısını bankalar nezdinde az da olsa değiştirdiği ve memurların güncel çalışma durumlarıyla ilgili olarak verilen kredilerin geriye dönüşünün garantiye alınması anlamında sorgulandığını söyleyelim.

Previous Kamu Personeline En Düşük Kredi Faizi Hangi Bankada?
Next Memurlara Faizsiz Konut Kredisi

About author

You might also like

Yeni Göreve Başlayan Memur Ne Zaman Kredi Çekebilir?

Yeni göreve başlayan aday memurlar kredi çekebilir mi, hangi şartlarda çekebilir, ne kadar kredi çekebilir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Bankalar yeni ataması yapılan ve yeni göreve başlayan memurlara kredi kullandırabilir

Banka Şikayetleri Nasıl ve Nereye Yapılır?

Banka müşterileri finansal işlemlerle ilgili bazen problem yaşayabilirler. Böyle bir durumda öncelikle ilgili bankayla iletişime geçerek yaşanan sorunun çözümünün sağlanması gerekmektedir. Bunun dışında banka şikayetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna

Memur Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kamu personelinin kredi, kredi kartı, kmh borçlarını ödememesi durumunda yaşayacakları iki süreç vardır. Bunlardan birincisi bankayla memur arasındaki borçlu-alacaklı süreci, ikincisi memurun görev yaptığı kurumla ilgili disiplin kurallarıyla ilgili süreçtir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Bu yazıyı ilk yorumlayan siz olabilirsiniz!