Ertelemeli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Kredi Eyl 26, 2021 Yorum yok

Ekonomik şartlar nedeniyle 3 ay ertelemeli kredi 2021 şeklinde tüketicilerin kredi arayışı içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Örneğin 2020 yılında pandemi döneminde verilen destek kredisi 6 ay ödemesiz bir kredi türüydü.

Kredi başvurusu yaptınız, kredi talebiniz banka tarafından onaylandı, ihtiyacınızı gördünüz ve krediyi kullandınız, şimdi sıra kredi taksitlerinizi ödemeye geldi. Kredi taksitleri krediyi kullandıktan sonra genellikle 1 ay sonra başlar. İlk kredi taksitini ne kadar erken öderseniz bu ilk taksit o kadar düşük tutarlı olacaktır. Ertelemeli kredide, krediyi ödemeye, isteğiniz doğrultusunda 1 ay değil 2 veya 3 ay sonra başlayabilirsiniz.

Ertelemeli kredi, kredinin kullanılmasından sonra 1 aydan daha fazla süre sonra ilk taksitin ödenmeye başlandığı kredi türüdür. Kredi birinci taksitinin ödemesi, ertelemeli kredi ile 3 ay sonra başlayacak şekilde düzenlenebilir.

Ertelemeli kredilerde erteleme süresiyle birlikte azami yani maksimum kredi taksit sınırı 36 aydır. Kısaca, ihtiyaç kredisi geri ödeme taksit sayısı için mevzuata göre en fazla 36 ay sınırı konulduğuna göre, 3 ay ertelemeli kredi çektiğinizde ertelemeli krediyi 3 ay sonra başlamak üzere 33 taksitle ödersiniz. Bu nedenle ertelemeli kredi seçeneği kullanıldığında kredi taksit tutarı ve faiz artabilir.

Ertelemeli kredi örneğin 3 ay boyunca ödemeleri yoğun olup, 3 ay sonra bütçesi rahatlayacak ama o anda nakit ihtiyacı olan kişiler için ideal olabilir. Ertelemeli kredi alınarak nakit ihtiyacı hemen giderilir, kredi taksitlerinin ödenmediği 3 ay boyunca diğer ödemeler yapılır, 3 ay sonra kredi ödemesine başlanarak bir avantaj sağlanmış olur.

Bankaların birçoğu 3 ay ödemesiz ihtiyaç kredisi, 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi şeklinde kampanyalar düzenlemektedir ve bu kampanyalara başvurular için belli bir süre aralığı konulmaktadır.

3 Aydan Daha Fazla Ertelemeli Kredi Veren Banka Var mı?

3 aydan daha fazla ertelemeli kredi veren banka şu anda bulunmamaktadır. Örneğin 6 ay ertelemeli kredi veren bankalar şeklinde internette açıklamalarla hayal tacirliği yapılsa da bu şekilde kredi kullandıran bir banka yoktur. 1 yıl ertelemeli kredi, 1 yıl ödemesiz kredi veya 2 yıl ödemesiz kredi ise ancak KOSGEB tarafından KOBİ sınıfına giren işyerlerine, esnaflara bazı koşullarla verilmektedir. Bireysel olarak 6 ay, 1 yıl veya 2 yıl şeklinde ertelemeli kredi kullanılamaz. Anapara ertelemeli kredi çeşidinde ise bir süre kredi anapara ödemesi yapılmaz ama o süre boyunca faiz, KKDF, BSMV ödemeleri yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Hızlı Anında Kredi Veren Bankalar

Ertelemeli Krediye Nasıl Başvuru Yapılır?

Ertelemeli krediye başvurular ve istenen belgeler normal kredi başvuru prosedürüyle aynıdır. Yeterli bir kredi notuna sahip olmanız, düzenli ve yeterli bir gelirinizin olması, kredi ödemelerinde geçmiş dönemlerde gecikme olmaması bankalar tarafından aranan şartlardır. Ertelemeli krediye başvurular için banka şubesine başvuru yapılması istenmektedir. Çünkü banka sizden başvuru evraklarının yanı sıra krediyi kaç ay sonra ödemeye başlayacağınız konusunu sorarak teyit edecek, ertelemeli kredi ödeme şartları hakkında bilgi verecektir.

Ertelemeli kredi, bankalar tarafından ertelemeli ihtiyaç kredisi, ertelemeli taşıt kredisi, ertelemeli konut kredisi gibi farklı kredi türlerinde uygulanabilmektedir.

3 Ay Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 2021

ING Bank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Yapı Kredi, TEB, Akbank, Garanti Bankası 3 ay ertelemeli kredi başvurusu alan bankalar olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok banka ertelemeli veya 3 aya kadar ödemesiz kredi verebilmektedir.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir