Genel

En Yakın ATM Nerede?

Eğer bir bankada hesabınız ve bu hesapta paranız veya banka kartı ile kredi kartınız varsa banka şubelerinin kapanmasından sonra akşam veya hafta sonu cumartesi pazar günleri en yakın ATM nerede şeklinde arama motorlarından arama yapıyor olabilirsiniz. ATM’ler artık bankaların en önemli hizmet sağlayan araçlarından birisi haline gelmiştir.

ATM, İngilizce “Automatic Teller Machine” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçeye çevrildiğinde ise otomatik vezne makinesi anlamına gelmektedir, Türkçe’de yaygın olarak bankamatik adıyla kullanılmaktadır. Ülkemizde ilk ATM makinesi 1982 yılında İş Bankası tarafından kullanılmaya başlanmış, daha sonra diğer bankalar tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de aktif olarak 52 bin üzerinde ATM bulunmaktadır.

ATM’lerden artık banka şubelerinden alınabilen birçok hizmet yerine getirilebilmektedir. Para çekme, para yatırma, borç ödeme hatta kredi dahi kullanılabilmektedir.

ATM Nasıl kullanılır?

ATM’ler klasik olarak manyetik alana sahip veya çipi olan banka kartının kart yuvasına sokularak şifre girişi sonrasında müşterinin kendi hesap bilgilerine erişimiyle kullanılmaktadır.

Bankaların mobil uygulamalarında geliştirilen karekod (QR kod) ile birlikte banka kartı olmadan ATM’lerden işlem yapılabilmektedir. Özellikle pandemi döneminde ATM’nin tuşlarına dokunmadan yapılan işlemler popüler hale gelmiştir. Akıllı telefonlara indirilen banka mobil uygulaması üzerinden karekod işlemleri kısmına tıklayıp ATM’de yer alan karekodu akıllı telefona okutarak para çekme gibi işlemler yapılabilmektedir.

En Yakın ATM Nerede?

En yakın ATM’lere bankaların kendi internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Bankalararası Kart Merkezi ve Türkiye Bankalar Birliği’nin en yakın bankamatikleri gösteren internet sayfaları bulunmaktadır.

Bankalararası Kart Merkezi’nin İl-İlçe ve bankalara göre ATM sorgulanabilen internet adresi bulunmaktadır. Konum erişimi açıksa bulunduğunuz noktaya en yakın banka ATM’leri harita üzerinde gözükmektedir.

https://enyakinatm.bkm.com.tr/

Engelli Müşterilerin Hizmet Alabildiği ATM’ler

Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sayfasında ise İl-İlçe ve bankalara göre ATM sorgulamasına ek olarak ortopedik engellilerin ve görme engellilerin hizmet alabildiği ATM’lerde yer almaktadır.

https://www.tbb.org.tr/app/harita.aspx?sube_tipi=6

Güncel ATM Sayısı

Türkiye’de yer alan güncel ATM veya bankamatik sayılarına ise Bankalararası Kart Merkezi’nin aşağıdaki sayfasından ulaşabilirsiniz. Türkiye’de aktif olarak 52.145 adet ATM bulunmaktadır.

https://bkm.com.tr/pos-atm-okc-yazilim-sayilari/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu