En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Yatırım May 14, 2022 Yorum yok

Günümüzde pek çok yatırım aracı belirli oranlarda getiriler elde etmektedirler. Risklerine bağlı olarak her bir yatırım aracı az veya çok getiri elde eder. Az riskli olan yatırım araçları, parayı yatırıp arkanıza yaslanabileceğiniz araçlardan biriyken, yüksek riskli olanlar ciddi yatırım tecrübesi ve bilgisi gerektirir, işte tam da bu sebepten dolayı çok kazandıran yatırım araçları en riskli olanlarıdır.

Menkul Enstrümanlar

  1. Hisse Senedi
  2. Altın
  3. Döviz

Gayrimenkul Enstrümanlar

  1. Konut, işyeri
  2. Arsa

Hisse Senedi

Dünyada en karlı yatırım araçları arasında yerini alan hisse senetleri, oldukça yüksek getiri sağlayan enstrümanlardan biridir. Amerikanın en popüler borsası olan S&P 500, yıllardır ortalama %8 getiri sağlamaktadır ve buna temettü getirileri dahil değildir. Enflasyon olan ülkede, % 8 getiri sağlamak oldukça yüksek bir getiridir. Eğer iyi planlanmış bir yatırım yaparsanız bunun üzerinde de getiri sağlayabilirsiniz.

Altın

İnsanlık tarihinin oldukça eski tarihlerinden beri bir yatırım ve değişim aracı olarak kullanılan altın, devamlı olarak reel bir şekilde değeri artmaya devam etmektedir. Dünyada altın rezervi belirli bir miktardadır ve üretimi de stabildir, ancak artan nüfus, altın tüketimini artırdığından değeri de sürekli olarak artacaktır. Örneğin bundan sadece 100 yıl önce dünya nüfusu 1 milyar idi ve kişi başına düşen gelir de oldukça azdı, yani altın satın alma gücü düşüktü. Ancak ülkeler üretip büyüdükçe, daha çok altın ihtiyacı doğdu ancak kısıtlı arz nedeniyle fiyatlar devamlı olarak yükseldi.

Döviz

Döviz Türk halkının vazgeçilmez yatırım araçlarından birisidir. Bir ülkede yerel para birimi sürekli değer kaybediyorsa, yabancı paraya talep artışı olmaktadır. İşte tam da bu nedenle Türkiye gibi ülkelerde dövize talep fazlalaşmaktadır. Türkiye yıllardır cari açığını finanse edemediği için bu açığı para basarak kapatmakta ve bu yüzden yerel para birimi ve halkın serveti önemli ölçüde değer kaybetmektedir. Yani döviz almak aslında ekonomiye ve milli servete zarar vermektir. Fakat yine de ülkemizde önemli bir yatırım aracı olarak yerini almıştır.

İlginizi Çekebilir:  Kredi Çekerek Yatırım Yapmak

Gayrimenkul Enstrümanlar

Konut

Konut, Türkiye’de en çok yatırım yapılan araçların başında gelmektedir. Türkiye’de konut sektörünün milli gelire oranı %5,40 civarındadır. Bu oran gelişmiş ülkelerde %8,00 civarında yer almaktadır. Dolayısıyla Türkiye konut inşaatında bir miktar geride diyebiliriz. Özellikle son dönemde konut sektörü ciddi oranda daralmıştır ve bu sebeple bu oranın daha da düştüğünü söyleyebiliriz. Bunların en başında yükselen faizler ve döviz, altın kurundaki artış nedeniyle artan inşaat maliyetleri diyebiliriz.

Konut yatırımı, genel bazda kira geliri elde etmek suretiyle veya konut fiyatlarının artacağı düşüncesiyle elde değerlenmesi maksadıyla konut tutmaktır. Konuttan iki şekilde de gelir elde edilebilir. Konut, bir bölgenin değerlenmesiyle birlikte hem fiyat artışı, hem de kira getiri artışı yaşar. Eğer bir bölge, merkezi bir yerdeyse o bölgedeki kira çarpanı oldukça yüksektir. Yani örneğin 5 kilometre çaptaki bir bölgenin oldukça değerlendiğini düşünün.

Ev fiyatları üç katına çıkmış kira fiyatları da keza öyle. Fakat bu bölgenin en ulaşımı kolay bölgesinde kira talebi çok daha fazla olduğundan, bu bölgenin kira getirisi fazladır. Yani konut fiyatı üç kat artarken, kira fiyatı altı kat artabilir. Bu nedenle oldukça yüksek getiri sağlayan bir yatırım imkanı sunabilir.

Arsa

Arsa, özellikle konut veya başka bir inşaat yapılarak değerlendirildiğinde ödenen bedelin üç dört katı kadar kar getirebildiğinden, bölgesel ekonomik durumlarından çok hızlı etkilenir. Çünkü bir arsaya 1 milyon verdiğinizde, o arsaya inşa ettiğiniz evden dört beş milyon kar edebilirsiniz. Bu yüzden bir arsanın yanında otobüs durağı, metro, metrobüs, köprü yol vs gibi yatırımlar geldiğinde ciddi olarak değerlenmeye başlar ve yüksek getiri sağlar.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir