EFT Saat Kaça Kadar Yapılır?

Genel Eyl 26, 2021 Yorum yok

Elektronik fon transferi kısaltması olan fakat banka hesapları arasında para aktarımlarında EFT olarak bilinen para transferi için tüm bankalar farklı saatlerde hizmet vermektedir.

EFT ve Havale Aynı Şey mi?

EFT, farklı banka hesapları arasında; havale ise aynı banka hesapları arasında yapılan para transferleridir.  Bu nedenle bankalar havale işlemini kendi sistemi içerisinde yaptığından 7 gün 24 saat havale yapılabilmektedir. Havale kendi hesaplarınız arasında olabileceği gibi, aynı bankanın farklı bir kişiye ait banka hesabına da yapılabilir.

EFT ise farklı banka hesapları arasında yapılabildiğinden çalışma iş günleri mesai saatleri içerisinde yapılabilir.

Bankaların EFT saatleri genellikle; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma çalışma iş günleri sabah saat 09:00’dan öğleden sonra 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir. Cumartesi ve Pazar günleri EFT yapılamamaktadır. Ayrıca çalışma günleri bayram veya resmi tatil olursa yine EFT yapılamamaktadır. Yarım gün mesai olan günlerde ise tüm gün değil sabahtan öğlen 11:45’e kadar EFT yapılabilir.

İleri Tarihli EFT ise aynı anda değil bir sonraki iş günü işleme alındığından 24 saat yapılabilir. Normal EFT saati geçtikten sonra EFT yapılırsa ileri tarihli EFT olur ve para bir sonraki gün hesaba geçer. Normal EFT hemen işleme alınır ve birkaç dakika içerisinde para transferi gerçekleşir.

Bazı bankalar geç EFT hizmeti ile EFT için açıklanan son hizmet saati süresini uzatabilmektedir.

EFT işlemi için bazı bankalar sadece IBAN numarası ile bazı bankalar isim ve IBAN numarasıyla para transferi yapmaktadır. İsim veya IBAN yanlış girilirse EFT yapılmamakta ve para geri dönmektedir.

EFT ve havale için bankalar ücret talep etmektedir. Bankalar maaş müşterilerinden genel olarak EFT veya havale ücreti almamaktadır.  Şubelerden belli bir saate kadar EFT yapılabilirken internet bankacılığı üzerinden daha uzun zaman aralığında EFT yapılabilir. Aşağıda bazı bankaların EFT saatleri yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fast Ödeme Nedir? Nasıl Yapılır?

Halkbank EFT saatleri     08:00 – 16:30

Ziraat EFT saatleri  08:30 – 17:00

Vakıfbank EFT saatleri 08:30 -16:44

İş Bankası EFT saatleri 08.30 -17.00

Yapı Kredi EFT saatleri 09.00 – 16.00

Garanti Bankası EFT saatleri 09:00 – 17:15

İpucu: BKM Ekspres uygulamasıyla 7 gün 24 saat belli limitlerde bankalar arası para transferi yapılabilmektedir. BKM Ekspres uygulamasında banka hesabının kart numarasına veya kredi kartının kart numarası girilerek 7 gün 24 saat para transferi yapılabiliyor.

Yorum yok

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir